Search
Close this search box.

Americká centrální banka bude zvedat sazby. Jak se to projeví na akciových trzích?

Investoři zpozorní pokaždé, když centrální bankéři začnou nahlas hovořit o zpřísňování měnové politiky. A vývoj v posledních týdnech není výjimkou. Obchodníci s akciemi i analytici měnící se náladu ve vedení Federálního rezervního systému postupně vstřebávají.


Právě včasné avízo ze strany členů vedení Federálního rezervního systému (americká centrální banka) může nakonec vést k tomu, že až Fed skutečně začne měnovou politiku zpřísňovat, nebude to pro akciové trhy znamenat vážnější újmu. Jestli investoři něco skutečně nemají rádi, je to nejistota, a tím spíš nejistota, kterou spoluvytváří nositelé hospodářské politiky. Fed však lze považovat za příklad instituce, která je čitelná.

Při hledání detailnější odpovědi na to, co s akciemi udělá zvyšování úrokových sazeb centrální banky, se můžeme opřít o historické zkušenosti. Analytik investiční banky Goldman Sachs David Kostin se proto podíval, jak akciové trhy reagovaly na růst sazeb v minulosti.

A zjistil, že rozhodně nedošlo k mohutným výprodejům akcií poté, co centrální banka ke zvyšování úrokových sazeb přistoupila. „Když Fed začíná zvyšovat sazby, zpravidla to koresponduje s fází, kdy ekonomika silně roste. To pomáhá akciím z cyklických sektorů (komodity, průmysl, energie), které spíše překonávají výkonnost celého trhu,“ uvedl Kostin pro portál Yahoo! Finance.

Nejslabší růstová fáze akciových trhů podle něho přichází zhruba kolem šestého měsíce po prvním zvýšení úrokových sazeb. Trhy se zkrátka nějakou dobu adaptují na nové podmínky. „Přizpůsobovací fází už do určité míry procházíme, což může znamenat i mírné oslabení akcií,“ dodal David Kostin. Podle něho může současná kolísavá nálada na trzích nějakou dobu trvat. Historické zkušenosti však naznačují, že zpřísňování měnové politiky samo o sobě nevedlo k dramatickým propadům akciových trhů.


Sozzi,
Yahoo! Finance


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00