Search
Close this search box.

Ukrajinský ministr financí tvrdí, že náklady na rekonstrukci rostou 

Ukrajinský ministr financí Serhij Marčenko prohlásil, že po eskalaci ruských raketových útoků, k níž došlo tento týden, je zapotřebí další západní podpory, která by pomohla pokrýt rostoucí náklady na obnovu země. 


Bleskové ruské údery v uplynulých dnech způsobily největší výpadky elektřiny v Kyjevě během devět měsíců trvající války a poprvé po 40 letech odstavily všechny ukrajinské jaderné elektrárny. 

V srpnu Světová banka odhadla, že na opravu ukrajinské infrastruktury bude zapotřebí 105 miliard dolarů, nicméně Marčenko agentuře Reuters sdělil, že toto číslo se neustále zvyšuje. 

Marčenko dodal, že současná podpora ze Západu znamená, že „budeme mít přibližně 3 až 3,5 miliardy dolarů měsíčně oproti 5 miliardám dolarů v tomto roce“, což by mělo stačit na udržení vlády v chodu. 

Současný rozpočet však podle něj zahrnuje jen velmi omezené finanční prostředky na rekonstrukci, které je třeba v rámci možností navýšit. 

Podle odhadů některých vysoce postavených evropských představitelů bude obnova Ukrajiny po válce zřejmě stát více než jednoho bilionu eur, přičemž ve čtvrtek válka překročila desátý měsíc. 

Spojené státy tento týden schválily vojenskou pomoc ve výši 400 milionů dolarů. Ministři zahraničí skupiny G7 budou příští týden jednat o zajištění dodávek energie pro Ukrajinu, uvedla ve čtvrtek na Twitteru německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. 

Mezinárodní měnový fond ve středu uvedl, že dosáhl předběžné dohody na úrovni zaměstnanců o ujednání o monitorování politického programu.  

Ukrajina doufá, že tento krok povede k plnohodnotnému programu podpory v hodnotě desítek miliard dolarů. 

„Podpora ze strany našich mezinárodních partnerů je pro nás zásadní,“ konstatoval Marčenko a zdůraznil, že Evropská unie přislíbila pomoc ve výši 18 miliard eur. 


Zdroj: investing.com 

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Jak by mohla umělá inteligence změnit způsob, jakým kupujete nebo prodáváte svůj další dům

23. 5. 2024

|

2:55

Akcie Live Nation klesají na základě zpráv, že americký ministerstvo spravedlnosti se pokusí o její rozdělení kvůli antimonopolnímu procesu

23. 5. 2024

|

1:23

Sněmovna reprezentantů schválila historický zákon o kryptoměnách. Proč je to „obrovský krok vpřed“.

23. 5. 2024

|

0:29

DuPont je nejnovější průmyslový gigant, který se rozděluje na několik veřejných společností

23. 5. 2024

|

0:07

Akcie Moderny a jiných vakcín rostou, poté co USA a Austrálie hlásí nové případy ptačí chřipky.

22. 5. 2024

|

23:32

Nvidia ohlašuje rozdělení akcií a překračuje očekávání trhu svými tržbami

22. 5. 2024

|

22:32

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00