Search
Close this search box.

Trápí vás vysoká inflace? Takhle se jí v minulosti postavil Warren Buffett

Investovat tak, abyste porazili vysokou inflaci, je obtížné a mnohdy vyčerpávající. Úroky u běžných finančních produktů jsou zatím ještě velmi nízké, a tak nezbývá než se podívat po výnosnějších aktivech. S tím ovšem souvisí i vyšší riziko, které se ne každému chce podstoupit.


Jak si s mimořádně vysokou inflací v minulosti dokázal poradit jeden z nejobdivovanějších amerických investorů Warren Buffett? „Nejlepší investice během období se vysokou inflací jsou do takových akcií, kterou koupíte naráz a nemusíte později přikupovat další,“ zní jedno z Bufetových investičních pravidel, o kterém promluvil před šesti lety na valné hromadě svého byznysového impéria Berkshire Hathaway.

Za takové Buffett považuje například akcie realitních společností, a naopak vůbec nedoporučuje akce utulit jako jsou společnosti dodávající elektřinu nebo provozující železniční dopravu. Jde totiž o to, že energie či doprava jsou velmi cyklické obory. Tedy takové, jejichž kondice výrazně závisí na aktuální fázi hospodářského cyklu. Jinak řečeno, když se ekonomice daří, zhodnocují i energetické či dopravní tituly, ve fázi ekonomického poklesu tyto akcie oslabují.

Další Buffettův tip se týká firem, které jsou schopny relativně snadno zvyšovat ceny, když se do ekonomiky dostaví inflace. Právě pružnost cen směrem nahoru takové společnosti dokáže před inflací ochránit, protože umí poměrně rychle kompenzovat ztráty vzniklé nečekanou inflací.

Warren Buffett ale v neposlední řadě doporučuje také na první pohled netradiční investice: investice do sebe. Tedy do svých schopností a dovedností, do svého vzdělání. Zvyšování profesní kvalifikace pak totiž zpravidla vede k vyšším výdělkům, což opět vynahradí růst cenové hladiny.


Wolfson,
Marketwatch.com

Jak obchodovat s akciemi?

Zaregistrujte se ZDARMA na nadcházející webinář JAK OBCHODOVAT S AKCIEMI. Více informací se dozvíte na webináři!Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05