Search
Close this search box.

Tesla táhla americké akcie vzhůru. Technologický Nasdaq vystoupal na historické maximum

Technologický index Nasdaq newyorské burzy ve středu uzavřel na nejvyšší úrovni v historii. Vzhůru ho táhly akce americké automobilky Tesla. Také zbylé indexy na Wall Street většinu dne posilovaly, přesto nakonec nepatrně ztratily.

Akcie americké automobilky Tesla posílily ve středu o více než pět procent. Za jediný den tak připsaly více než za celý předchozí týden. Akcie Tesly začaly posilovat krátce poté, co výrobce elektromobilů oznámil spuštění své první solární dobíjecí stanice v tibetském hlavním městě Lhasa. Jde o vůbec první takovou stanici, kterou Tesla na území Číny otevřela. Čína je pro Teslu druhý největší trh, a tím pádem velmi důležitý.

Nejen Tesla ale táhla americké akci vzhůru. Ve Spojených státech byla zveřejněna aktuální data indexu nákupních manažerů (PMI), pomocí něhož se monitoruje nálada ve zpracovatelském průmyslu. PMI se v tomto měsíci dostal na úroveň 62,6 bodu, což je asi o jeden bod více, než činila očekávání analytiků. Navíc jde o nejvyšší hodnotu od doby, kdy se ve USA začal index nákupních manažerů v roce 2009 vykazovat.

Americký průmysl přesto trpí nedostatkem kvalifikované pracovní síly, materiálu a rostoucími cenami vstupů. Nejen americká ekonomika tak stále nese následky loňského zavádění protiepidemických opatření, v jejichž důsledku došlo k rozsáhlému omezení produkce, ale i těžby surovin potřebných pro průmysl. Globální dodavatelské řetězce se teprve vzpamatovávají z nejhoršího a nestíhají uspokojovat rostoucí poptávku. Pro akciové trhy jde však o dobrou zprávu, neboť je to potvrzení trendu hospodářského oživení.


Jain, Randewich, Reuters
Mutikani, Reuters

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00