Search
Close this search box.

Tesla si pojistila dodávky niklu. Uzavřela dohodu s předním světovým těžařem

Americká automobilka Tesla a australská těžařská společnost BHP Group budou partneři. Uzavřeli spolu dohodu o dodávkách niklu. Jde o kov, který je důležitou součástí lithium-ionových baterií, jež se využívají v elektromobilech.


Společnost BHP Group bude zajišťovat dodávky niklu ze svých dolů v západní části Austrálie. Dohoda mezi Teslou a BHP má za cíl stabilizovat dodávky tohoto důležitého kovu v budoucnu. Tesla se totiž obává, že rostoucí poptávka po elektromobilech a rozrůstající se portfolio jejich výrobců, by mohly vyústit v nedostatek niklu na globálním trhu.

Elon Musk už totiž v minulosti apeloval na těžařské společnosti, aby produkovali větší množství niklu, jelikož je jen otázkou času, kdy nastane razantní příklon právě k elektromobilitě. Ačkoli se pozornost soustředí především na lithium, nikl je neméně důležitou komponentou baterií, jež jsou používány jako zásobárny energie pro pohon elektromobilů. Nikl v bateriích dokáže do jisté míry nahradit kobalt, který je dražší a jeho dodávky jsou méně spolehlivé.

Tesla si tímto způsobem zajišťuje budoucí zásobování i dalšími kovy. Podobnou dohodu má i s těžařskou společností Glencore (na dodávky právě kobaltu). Pro BHP Group jde o klíčovou smlouvu, jelikož se v roce 2014 snažila svůj byznys těžby niklu v Austrálii prodat. Avšak neúspěšně. Od té doby se soustředí na zajišťování odbytu u výrobců baterií než u tradičních odběratelů z hutního průmyslu.


Biesheuvel,
Bloomberg

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00