Search
Close this search box.

Tesla a GM se mohou těšit na vládní podporu. V podobě daňových úlev pro jejich zákazníky

Spojené státy zaostávají v elektromobilitě za Čínou a Evropou. Zatímco počty nových registrací elektromobilů v Číně i Evropě rapidně rostou, Americe ujíždí vlak. Bidenova administrativa ale počítá s daňovými úlevami na pořízení elektromobilu. Ocení to také investoři?


Administrativa prezidenta Joea Bidena připravila infrastrukturní balíček za 3,5 bilionu dolarů. V jeho rámci se počítá s rozvojem infrastruktury zejména pro elektromobilitu. Vzniknout má až půl milionu nových dobíjecích míst. Vláda však chce peníze také využít na daňové pobídky, které mají Američany motivovat k upřednostnění elektromobilu při pořizování nového vozu.

Daňová sleva může dosáhnout až 7,5 tisíce dolarů, v závislosti na tom, jaký typ elektrického vozu si lidé koupí. Základní sleva má ale dosáhnout 4 tisíce dolarů, zbývajících 3,5 bude možné čerpat podle velikosti baterie. U nových plně elektrických vozidel je však zaručeno, že kupující dosáhne na celých 7,5 tisíce dolarů.

Program vítají nejvíce automobilky Tesla a General Motors (GM), které jsou v USA na čele počtu prodaných elektrických vozidel. Původní program daňových slev při koupi elektromobilu se totiž vztahoval jen na prvních 200 tisíc prodaných kusů. Federální vláda ale přišla s rozšířením programu. Díky daňovým slevám se může pořizovací cena Tesly Modelu 3 snížit až o 15 procent. Automobil Chevrolet Chevy Bolt dokonce může zlevnit až o 25 procent.

Je velmi pravděpodobné, že daňové pobídky povedou ke zvýšení prodeje elektromobilů zmíněných značek, což by se mohlo odrazit na ceně jejich akcií. Tesla za poslední měsíc zhodnotila o více než osm procent a jedna akcie se obchoduje nad hranicí 740 dolarů. Akcie General Motors sice za stejné období o 4 procenta oslabily, ale za posledních pět dní si bezmála pět procent připsaly.


Root, Barron´s.com
Bellon, Reuters


Jak sestavit investiční portfolio pro Vaše děti?

Zaregistrujte se ZDARMA na nadcházející webinář INVESTIČNÍ PORTFOLIO PRO VAŠE DĚTI. Naučte své děti investovat!Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05