Search
Close this search box.

Světové finanční trhy klesají pod tíhou eskalace napětí mezi Ruskem a Ukrajinou

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí večer oznámil, že uzná nezávislost samozvaných republik na ukrajinském Donbase. Globální finanční trhy už předtím reagovaly poklesem na stále se zvyšující napětí na rusko-ukrajinské hranici.


Evropské akcie sice začaly pondělní obchodování s mírným optimismem, nálada na trzích se ale vzápětí změnila. Solidní vyhlídky, za nimiž stál rýsující se summit ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joem Bidenem, vystřídal zmar. To když se objevily informace, že na ruském území bylo zabito pět ukrajinských vojáků.

Trhy v Evropě začaly poté rapidně ztrácet, nejvíce klesly akciové burzy v Budapešti, Vídni nebo Praze. Více než dvouprocentní pokles zaznamenaly také Frankfurt nebo Paříž, panevropský index Stoxx 600 odepsal 1,3 procenta.

Špatná nálada se později přelila také na druhou stranu Atlantiku. Akcie na Wall Street sice ztrácely už před víkendem, ovšem během pondělí došlo k poklesu futures indexů S&P 500 a Nasdaq, což se bezpochyby projeví v úterý, kdy newyorská burza bude opět otevřena pro běžné obchodování (v pondělí 21. února byla kvůli Dni prezidentů zavřená). Propad se pohyboval mezi jedním a dvěma procenty, dle typu indexu.

Pesimismus na trhy bezpochyby přidal také večerní projev ruského prezidenta Vladimira Putina, který uvedl, že Rusko uzná nezávislost samozvaných republik na ukrajinském Donbase, tedy Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky.

Investoři tak začnou vnímat rostoucí riziko, že k avizované schůzce prezidentů Ruska a USA nemusí za těchto okolností vůbec dojít, což může přispět k další eskalaci napětí mezi Ukrajinou a Ruskem. Akciové, ale i devizové trhy se nyní ocitají zcela ve vleku geopolitického dění.


Carson,
Investor´s Business Daily


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00