Search
Close this search box.

Světové akcie mají před sebou dlouhé a pomalé zotavování, míní analytici

Zatímco ještě několik dní před začátkem ruské agrese na Ukrajině převládal mezi experty názor, že akcie letos čeká nudný rok, válka vše změnila a uvrhla akciové trhy do naprostého chaosu. A již nějakou dobu je patrné, že na nich začal převládat medvědí sentiment.


Aktuální průzkum, který mezi experty na akcie provedla agentura Reuters, naznačuje, že většina významných světových burz bude ve zbytku roku postupně umazávat ztráty zaznamenané v jeho dosavadním průběhu. Ale ani na konci roku 2022 se většina akciových indexů nedostane na úrovně, na nichž se ocitla na přelomu loňského a letošního roku.

„Globální akcie jsou uprostřed medvědího trhu, který ještě neskončil. Makroekonomická data a ukazatele finanční ukazatele avizují, že se oživení posune na pozdější dobu,“ uvedl pro agenturu Reuters Michael Wilson, hlavní investiční stratég pro oblast Spojených států v investiční bance Morgan Stanley.

Více než tři čtvrtiny agenturou Reuters oslovených analytiků uvedly, že aktuální klesající trend bude na akciových trzích převládat nejméně další tři měsíce, přičemž necelá polovina je přesvědčena, že to potrvá tři až šest měsíců, asi pětina, že až měsíců devět a zbytek očekává dokonce ještě nejméně rok, než se akciové trhy obrátí k růstu.

„S tím jak (hospodářský) růst bude zpomalovat a inflace setrvá na vyšších hodnotách, trhy budou vykazovat větší volatilitu,“ řekl Sameer Samana, analytik banky Wells Fargo. V případě akcií na Wall Street experti odhadují do konce roku růst přibližně o 10 procent nad aktuální úrovně, nicméně ani tak hlavní index S&P 500 nedokáže smazat od začátku roku zaznamenané ztráty. Podobný vývoj lze očekávat také od akcií v Evropě a lepší situace nenastane ani na asijských trzích.


Kishan,
Reuters


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00