Search
Close this search box.

Starbucks čelí stávkám odborů v 17 státech kvůli platovým neshodám 

Největší americký kavárenský řetězec čelí závažnému problému. Podle odborové organizace Starbucks Workers United zasáhlo nejméně 55 provozoven řetězce Starbucks v 17 státech nejméně 55 stávek, které firmu připravily o statisíce dolarů, neboť se přou se zaměstnanci o výši mezd. 


Je zřejmé, že ve Starbucksu není hořká jen káva. Od prosince roku 2021, kdy si zaměstnanci jedné z poboček v Buffalu odhlasovali založení prvních odborů, požadovali vyšší platy a benefity, následovalo jejich krok 187 dalších poboček a 91 provozoven zahájilo odborovou kampaň, jak vyplývá z údajů Národního úřadu pro pracovní vztahy (National Labor Relations Board). 

Starbucks sice od 1. srpna navýšil mzdy a vylepšil pracovní benefity, včetně minimální hodinové mzdy, která činí téměř 17 dolarů, ale ne zaměstnancům odborové organizace. Společnost argumentuje tím, že jakmile se na některém z poboček založí odbory, nemůže legálně provádět změny zaměstnaneckých výhod, pokud nedojde k jednání o kolektivním vyjednávání v souladu s právními předpisy. 


Bouřlivé diskuze s odbory 

Organizátoři odborů si myslí pravý opak, což vyvolalo bouřlivou diskusi. Starbucks Workers United odhaduje, že stávky připravily Starbucks o více než 375 000 dolarů (firma loni vydělala 24,6 miliardy dolarů, takže zakladatel Howard Schultz by měl být spokojený). 

Zaměstnanci Starbucksu tvrdí, že více než 75 pracovníků bylo letos propuštěno jako odplata za organizaci odborových protestů. Společnost byla zasažena stovkami stížností podaných orgánu NLRB, které tvrdí, že Starbucks zavírá prodejny, propouští zaměstnance a vyhrožuje jim, aby zrušili odbory.  

„Zamítnutí zaměstnaneckých benefitů rozhodně negativně ovlivňuje lidi, kteří se snaží poctivě vykonávat práci,“ řekla deníku The Guardian Jordie Adamsová, zaměstnankyně Starbucksu v Bostonu. 

Společnost Starbucks rozhodně netoužila po tom, aby se v důsledku své tvrdé protiodborové taktiky stala na sociálních sítích zlým padouchem. Videozáznam z TikToku, na kterém zaměstnanci odcházejí z pobočky v Buffalu na protest proti propuštění odborového organizátora, shlédlo tento týden více než 20 milionů diváků.     


The Daily Upside 
The Motley Fool  

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00