Search
Close this search box.

Stane se Alibaba v roce 2030 hodnotnější firmou, než je Amazon?

Alibaba je poměrně často nazývána jako čínský Amazon, jelikož se jedná o největší e-commerce a cloudovou společnost v Číně. Avšak v porovnání s jeho americkým protějškem je Alibaba o dost menší.  Má ale tento čínský gigant potenciál překonat Amazon?   


Analytici odhadují, že letos Amazon vygeneruje více než trojnásobek příjmů než samotná Alibaba. Navíc dle analýz jeho tržní kapitalizace dosahuje 1,7 bilionů dolarů, kdežto kapitalizace Alibaby je přibližně kolem 333 miliardy dolarů.  

Mohla by ale Alibaba do konce příští dekády skutečně dohnat Amazon? Pojďme se společně podívat na to, co v budoucnu plánují tito giganti, abychom lépe pochopili, zda Alibaba má potenciál překonat Amazon.    Hlavní rozdíly mezi Alibabou a Amazonem  

Alibaba a Amazon se navenek příliš neodlišují, ale jejich obchodní modely jsou velmi rozdílné. Společnost Alibaba generuje většinu svých tržeb a zisků z obchodní činností, jako je e-commerce, kamenné obchody nebo z logistických aktivit. Zisky z obchodního segmentu podporují rostoucí expanzi prozatím nevýdělečných sektorů, jako jsou digitální média, cloud a další inovační iniciativy.  

Amazon taktéž generuje příjmy z maloobchodních činností, rovněž z e-commerce a kamenných obchodů. Nicméně většina jeho zisků pochází z jeho cloudové platformy Amazon Web Services (AWS). Zároveň zisky plynoucí z platformy AWS umožňují Amazonu rozšiřovat jeho ekosystém e-commerce pomocí strategií, které snižují hospodářské ztráty.  

Jednoduše řečeno, dlouhodobý růst Alibaby je do značné míry závislý na jeho komerčně obchodních činnostech, zatímco budoucí expanze Amazonu se více spoléhá na jeho cloud platformu AWS.  

Dalším klíčovým rozdílem jsou regulace. Čínské antimonopolní orgány v roce 2021 vyšetřovali, a zároveň penalizovali Alibabu za to, že uzavírala privátně exkluzivní dohody s obchodníky. Amazon byl též terčem antimonopolních regulátorů, ale v porovnání s Alibabou se jednalo o mírnější sankce a restrikce.  Která společnost roste rychleji?  

Alibaba co se velikosti týče, je sice menší než Amazon, ale za to roste o trochu rychleji. Ve fiskálním roce 2021 (který skončil v březnu) tržby Alibaby vzrostly o 41 %.  

Alibaba očekává, že její tržby ve fiskálním roce 2022 vzrostou o 20 až 23 %. Růst se zejména očekává v sektoru e-commerce, který letos bude pravděpodobně čelit konkurenčním, makroekonomickým a regulačním výzvám, což může ve finále zpomalit celkový růst.  

Tržby Amazonu ve fiskálním roce 2021 vzrostly o 30 %, a v následujícím fiskálním roce odhaduje nárůst tržeb o 20 až 22 %. Co se týče e-commerce sektoru u Amazonu, bude rovněž čelit náročným výzvám, ale na druhou stranu je Amazon méně náchylnější konkurenčním či regulačním záležitostem.  

Obě společnosti by mohly růst podobným tempem. Analytici predikují, že tržby Alibaby by letos mohly vzrůst o 22 %, následující rok o 19 % a ve fiskálním roce 2024 o 18 %. U Amazonu jsou predikce velmi podobné. Avšak tyto dlouhodobé odhady bychom měli brát s určitou rezervou, ale silně naznačují, že Alibaba v dohledné době Amazon nedožene.  Jak by mohlo vypadat příštích osm let?  

Podle analýz ReportLinker by se globální trh e-commerce mohl v letech 2021 až 2025 růst ve složené roční míře (CAGR) až o 29 %.  

Většina tohoto růstu bude pravděpodobně pocházet z rozvíjejících se trhů, jako je Latinská Amerika a Jihovýchodní Asie, kde tyto regiony již mají své tamější lídry jako je Mercado Libre a Shopee.  

Alibaba a Amazon generují většinu svých příjmů z vyspělých trhů. Nejvýznamnějšími trhy pro Amazon byly v loňském roce země jako USA, Německo, Velká Británie a Japonsko. Kdežto Alibaba generuje většinu svých příjmů v Číně, kde čelí silné konkurenci ze strany JD.com a Pinduoduo.  

Proto je velmi pravděpodobné, že e-commerce firmy jako je Alibaba nebo Amazon budou v příštích několika letech mít slabší dosah a záběr, v důsledku silné a nově vznikající konkurence. V reakci na to, budou tito giganti zvyšovat svoji působnost na kamenných obchodech, aby si dokázali tak udržet růst.  

Alibaba a Amazon rovněž rozšiřují své ambice na poli digitálních ekosystémů, aby přilákaly více zákazníků. Amazon plánuje expanzi v Indii, aby mohl konkurovat Walmartu, zatímco Alibaba nalévá více peněz do Lazady (bývalý lídr e-commerce v Jihovýchodní Asii), aby tak mohl soupeřit se Shopee.  Alibaba pravděpodobně nepřekoná Amazon  

Hodnota Alibaby byla v předchozím roce stlačena kvůli regulačním zásahem a hrozbami vyřazení z burzovního seznamu v USA. V důsledku toho, se akcie Alibaby obchodují s pouhým 13násobkem budoucích zisků.  

Někteří akcionáři Alibaby stále věří a domnívají se, že pokud by odezněly regulační vlny, ocenění Alibaby by se dostalo na srovnatelnou úroveň Amazonu. Ale i kdybychom nyní teoreticky zčtyřnásobili cenu akcií Alibaby, stále by měla mnohem nižší tržní kapitalizaci než Amazon. Leo Sun  
The Motley Fool

      

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00