Search
Close this search box.

Spotify a jeho investice do podcastů by mohly brzy generovat zisky 

Předplatitelé služby Spotify (NYSE: SPOT) mají stále větší zájem o podcasty, neboť společnost začíná investovat stovky milionů do tvorby obsahů a technologií. Zatímco návštěvnost se zvyšuje, investice do tvorby obsahu snižují hrubou marži. Spotify prozatím neprofituje na svých velkých investicích do podcastů. 


Výdaje na tvorbu podcastů budou v budoucnosti mít spíše stabilní charakter a nevypadá to, že by se růst zájmu o podcasty zpomaloval. Finanční ředitel Paul Vogel se domnívá, že bod zvratu v oblasti podcastu není až tak vzdálený a že v blízké budoucnosti bude tento segment zvyšovat celkovou hrubou marži společnosti Spotify. Vliv podcastů na zisky je zřejmý 


Spotify v roce 2020 mírně pozměnil své vedení účetnictví, aby investorům ukázal dopad nákladů na celkové hospodaření společnosti. Tyto náklady jsou nyní zahrnuty do výpočtu hrubé marže. Myšlenkou je, že podcasty jsou dalším prostředkem, jak zvyšovat počet předplatitelů, podobně jako je tomu u bezplatných streamovacích služeb podporovaných reklamou. 

Rok 2020 byl rovněž ovlivněn začátkem pandemie, která na reklamním trhu vyvolala značné obavy. V loňském roce se podcastový byznys začal stáčet na opačnou stranu. Hrubá marže podporovaná reklamou se zvýšila na 10 %. Ve čtvrtém kvartálu však došlo k poklesu tohoto ukazatele o 84 bazických bodů, a to pravděpodobně v důsledku dopadů dodavatelského řetězce na reklamní výdaje. 

Investoři by mohli očekávat, že investice do podcastů budou i v letošním roce zatěžovat hrubou marži. Vogel na konferenci pro investory sdělil analytikům, že nyní nehledí na optimalizaci marže, ale na marži během tří až pěti let. Spotify si klade dlouhodobé cíle jako je dosáhnout 1 miliardy uživatelů (nyní jich má na kontě 400 milionů), ročního růstu tržeb o více než 20 % a celkové hrubé marže mezi 30 a 40 %. Bod zlomu se pomalu blíží  


Ačkoli podcasty a s nimi související investice v posledních letech snižovaly hrubou marži, začínají se přibližovat konsolidované hrubé marži podniku. V roce 2022 bude hrubá marže nadále klesat, ale „bod zlomu není příliš daleko“, tvrdí Vogel.  

Podcasty nepředstavují pro Spotify jen další zdroj příjmů. „Hrubé marže z podcastů by měly být opravdu vysoké a rozhodně budou přispívat k tomu, na čem se právě teď nacházíme“ vysvětlil Vogel. 

Jinými slovy, příjmy z podcastů budou generovat mnohem vyšší hrubé marže než zbývající aktivity podnikání. Je to dáno tím, že Spotify dokáže ze svých podcastových aktivit vytěžit maximální profit, zatímco v oblasti streamování hudby má omezený prostor.  

Hudebním vydavatelským společnostem vyplácí Spotify určité procento z příjmů a poskytuje jim jisté záruky, zatímco za tvůrcům podcastů platí předem. Navíc její technologie podcastové reklamy může vytvářet dokonce vyšší hrubé marže, neboť funguje jako obchodní platforma pro prodej reklamy ostatním tvůrcům. 


Adam Levy  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00