Search
Close this search box.

SpaceX se ujímá vedení v oblasti vesmírné turistiky

Před rokem ne-li přesně na den oznámila průkopnická společnost Elona Muska plány a ambice vstoupit do vesmírné turistiky. SpaceX vyslala na oběžnou dráhu první posádku civilních astronautů. 


SpaceX oznámil svůj příchod reklamou „Inspiration4“ na Super Bowlu a popsal, jak zahájí vůbec první soukromou vesmírnou misi s posádkou, při níž bude generální ředitel společnosti Shift4 Payments (NYSE: FOUR) Jared Isaacman pilotovat raketu Falcon 9 a vesmírnou loď Crew Dragon na třídenní cestě do vesmíru a kolem Země.  

O rok později deník The Washington Post uvádí, že Isaacman si u společnosti SpaceX rezervoval další tři lety – dvě kombinace Falconu 9 a Dragonu, po nichž bude následovat soukromá mise s posádkou, která se bude týkat nové lodi Starship. Projekt Polaris 

Isaacman tyto tři mise nazval jako “projekt Polaris“ a první misi pojmenoval „Polaris Dawn“ (Úsvit Polarisu) a plánuje ji vynést výš než jakýkoliv předchozí pilotovaný let do vesmíru od programu Apollo, který vyslal astronauty na Měsíc.  

Během „až pětidenního pobytu na oběžné dráze“ bude sonda Polaris Dawn absolvovat jeden nebo více výstupů do volného prostoru. Na tomto letu se k Isaacmanovi připojí dva inženýři SpaceX a bývalý ředitel mise Inspiration4 a cílové datum je stanoveno na čtvrté čtvrtletí roku 2022, a může být lehce opožděn.  Kolik stojí pronájem vesmírné lodi? Nebo tří takových lodí? 

Společnost SpaceX nezveřejnila, kolik bude Isaacmanovi účtovat. Deník Post však naznačil, že by to mohlo stát celkem „několik set milionů dolarů“, přičemž poznamenal, že Inspiration4 stála „méně než 200 milionů dolarů“. Na konferenčním hovoru pro média Isaacman připustil, že náklady společnosti Polaris budou částečně pokryty „příspěvkem od SpaceX.“ To dává smysl z několika důvodů.   

Jedním z cílů projektu Polaris bude otestovat laserové komunikační spojení mezi kosmickou lodí a konstelací internetových družic Starlink společnosti SpaceX, aby se ujistilo, že systém lze použít pro meziplanetární komunikaci (např. mezi Zemí a kosmickými loděmi cestujícími na Mars). 

Za druhé, Isaacmanův plánovaný výstup do vesmíru umožní společnosti SpaceX vyzkoušet nové mimo vesmírné skafandry a také demonstrovat schopnost astronautů opustit kosmickou loď Crew Dragon, která nemá přechodovou komoru, a vrátit se do ní. I to jsou cenné zkušenosti, které by SpaceX měla být ochotna dotovat.   

Zatřetí, Isaacman doufá, že se mu prostřednictvím letů v rámci projektu Polaris podaří „rozvinout schopnosti dlouhodobých letů člověka do vesmíru“, „což by mělo vést k usnadnění průzkumu Marsu“. Mars je samozřejmě myšlenka blízká srdci Elona Muska. Takže opět dává smysl, aby SpaceX zaplatila část nákladů.  

Za čtvrté, rozšířením svých zkušeností s lety do vesmíru s posádkami, které nejsou členy NASA, si společnost SpaceX buduje zcela nový byznys v oblasti vesmírné turistiky. Proto je logické, že společnost bude ochotna nést alespoň část nákladů na testování tohoto konceptu. Co projekt Polaris znamená pro investory? 

Ve své nedávné hodinové prezentaci o pokroku Starshipu generální ředitel SpaceX Elon Musk poznamenal, že „při mezních nákladech na start, které nepočítají s fixními náklady,“ by Starship mohl stát „pouhých pár milionů dolarů za let“. Ale i po započtení fixních nákladů řekl: „Jsem si velmi jistý, že náklady budou nižší než 10 milionů dolarů.“  

SpaceX uvádí, že loď Starship s lidskou posádkou by mohla na palubě přepravovat až 100 cestujících. Pokud vydělíme celkové náklady na start ve výši 10 milionů dolarů 100 potenciálními turisty, kteří si koupí letenku, dostaneme se k potenciální ceně 100 000 dolarů za letenku pro Starship, která by dopravovala turisty na vyhlídkové lety kolem Země.  

Musk připouští, že Starship musí startovat frekventovaně a rozložit své fixní náklady mezi mnoho a mnoho startů, aby se dostala s cenami na tuto úroveň, protože „čím více startů se uskuteční, tím nižší budou celkové náklady na jeden let“. Poznamenal také, že Starship je nejméně „dva nebo tři roky“ od toho, aby byla schopna zavést takovou kadenci startů. 

Až Starship dosáhne tohoto bodu, 10 milionů dolarů za let nebo 100 000 dolarů za letenku jsou „na vesmírné poměry šíleně nízká čísla“, říká Musk, a „směšně nízká ve srovnání s tím, co si může účtovat jakákoli jiná společnost“. Jsou obzvláště směšné v porovnání s částkou 450 000 dolarů, kterou společnost Virgin Galactic (NYSE: SPCE) účtuje lidem za několik minut beztíže při suborbitální jízdě na palubě svého vesmírného letounu. 

Pokud SpaceX dokáže nabídnout lety vesmírné turistiky trvající hodiny nebo dny za méně peněz, než si Virgin Galactic a Blue Origin účtují za lety měřené v minutách, snadno ovládne nový trh vesmírné turistiky a vytvoří si zcela nový zdroj příjmů, z něhož bude moci financovat své ambice kolonizace Marsu. 


Rich Smith  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00