Search
Close this search box.

Souboj čipových titánů: AMD získává trh na úkor Intelu a jeho akcie lámou rekordy

Americká společnost Advanced Micro Devices (AMD) už řadu let soupeří o přízeň výrobců počítačů se svým kalifornským rivalem Intel. A v posledním roce se mu zatím daří lépe, čehož si všímají také investoři.


Zatímco Intel se možná u svých zákazníků těší větší oblíbenosti, AMD dokázal využít aktuálního napětí na trhu s čipy. To když Intel hned dvakrát v posledním roce a půl oznámil zpoždění dodávek o několik měsíců. AMD ho dokázal hbitě zastoupit, což se odrazilo mimo jiné na jeho hospodářských výsledcích.

Za třetí letošní kvartál totiž AMD utržil přes čtyři miliardy dolarů, tedy meziročně o 54 procent více. Své prodeje dokázal zvýšit o oproti předchozímu čtvrtletí, a to o 12 procent. V případě čistého zisku se však AMD může pyšnit ještě větším skokem. V období od července do září vydělal 923 milionů dolarů, což je o 137 procent více než před rokem. Mezičtvrtletně mu zisk stoupl o rovných 30 procent.

Podle analytické společnosti Mercury Research se tento vývoj odrazil i na pozici AMD na trhu s čipy. V segmentu stolních počítačů se sice jeho podíl meziročně snížil z 20 na 17 procent, avšak u notebooků zaznamenal nárůst z 20 na 22 procent. A to na úkor svého rivala, společnosti Intel. AMD svůj mírný přesun směrem k segmentu přenosných zařízení vysvětluje orientací na produkty s vyšší marží.

Investoři si tohoto vývoje všímají, což se odráží na hodnotě AMD. Akcie této společnosti totiž od začátku letošního roku vzrostly o necelých 47 procent. Kdo je nakoupil před půl rokem, vydělal na nich skoro 70 procent. Intel naproti tomu v porovnání se začátkem letošního roku stagnuje, v posledních šesti měsících se jeho akcie dokonce o více než 14 procent propadly.


Seitz, Investor´s Business Daily
AMD Financial Results


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05