Search
Close this search box.

Schodek státního rozpočtu přesáhl 230 miliard korun. Na stole je i návrh na příští rok

Stát od ledna do konce srpna letošního roku hospodařil se schodkem 231,1 miliardy korun. Deficit je meziročně o téměř 67 miliard korun nižší. Státu pomohl hlavně vyšší výběr DPH a také pokles výdajů v souvislosti s ukončením vládních podpůrných programů, vynakládaných během pandemie koronaviru. Vyplývá to za aktuální zprávy ministerstva financí.


Deficit rozpočtu se v srpnu oproti červenci prohloubil o necelých 40 miliard korun. Celkové příjmy stouply o 8,1 a celkové výdaje jen o 0,8 procenta. Daňové výnosy byly letos asi o 15 procent vyšší, růst výdajů byl způsoben především mimořádnou valorizací důchodů, navýšením dávek na bydleni a v hmotné nouzi či jednorázový příspěvek na dítě či humanitární pomoc.

Ministerstvo financí rovněž připravilo návrh státního rozpočtu na příští rok. Schodek by neměl být vyšší než 270 miliard korun. „Státní rozpočet se musí popasovat s nárůstem cen ve formě pomoci občanům a firmám a zvýšenými výdaji na posílení obranyschopnosti země a zajištění dodávek energií.

Současně ale nechceme rezignovat na návrat k fiskální disciplíně,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). V předběžném pracovním návrhu státního rozpočtu na příští rok ministerstvo financí počítalo se schodkem 295 miliard korun.

V dalších letech by měl rozpočtový deficit i nadále klesat. Podle ministerských plánů až na 230 miliard v roce 2025. Pro letošní rok je plánován deficit maximálně do výše 330 miliard korun. Rozpočet byl však aktualizován, neboť původní návrh počítal jen s 280 miliardami, jež by chyběly.


MFČR

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00