Search
Close this search box.

Ruský akciový trh je opět otevřen. Larry Fink tvrdí, že svět už nikdy nebude stejný jako dřív 

Po měsíčním přerušení obchodování byla ve čtvrtek znovu otevřena moskevská burza cenných papírů, ale i tak je obchodování velmi limitované, že tuto událost označil Bílý dům za „frašku“.  


Tamní akcie sice vzrostly, ale podíly zahraničních investorů zůstávají nadále zmrazené a krátké pozice (short selling) jsou zakázány. Larry Fink, šéf největšího správce aktiv BlackRock, prohlásil, že investoři by si měli zvyknout na politickou roztříštěnost trhů, a označil ji za konec globalizace, jak ji dosud známe. Znovuotevření Potěmkinova trhu 


Po útoku z 11. září byla newyorská burza uzavřena pouze čtyři dny. Jinými slovy, uzavření trhu v Moskvě bylo nejdelší v novodobé ruské historii, a to i vzhledem k tlaku masivních hospodářských sankcí vůči Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu. I když měla moskevská burza 24 dní na přípravu, podařilo se jí ve čtvrtek jen částečně otevřít burzu.   

Během zkrácené čtyřhodinové obchodní seance obnovilo aktivity 33 z 50 akcií ruského hlavního indexu MOEX. Index vzrostl o 4,4 %, když se na trh opět vrátili producenti ropy Gazprom a Rosněfť a finanční instituce Sberbank a VTB Bank.  

Zahraniční investoři mají i nadále zákaz prodávat akcie až do 1. dubna, neboť všechny peníze zapojené do obchodování musí zůstat v Rusku, i kdyby je investoři vybrali v hotovosti. Podle údajů moskevské burzy drží zahraniční investoři v ruských akciích zhruba 86 miliard dolarů. Nový světový řád  


Předseda společnosti BlackRock Larry Fink ve čtvrtek ve svém výročním dopise akcionářům uvedl, že roztříštěnost globálních trhů bude přetrvávat. Ruská invaze na Ukrajinu ukončila globalizaci, kterou jsme zažívali v posledních třech dekádách, a k tomu dodal, že společnosti a vlády se budou také více zabývat svou existenční závislostí na ostatní státech. 

Co to nakonec bude znamenat? Podle Finka je třeba se mít na pozoru před inflací v důsledku rozsáhlé restrukturalizace dodavatelských řetězců a sledovat tak digitální měny, které se mohou stát stabilním nástrojem pro mezinárodní transakce. 


The Daily Upside  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00