Search
Close this search box.

Rusko právě učinilo Elona Muska nejšťastnějším člověkem ve vesmíru 

Kolik stojí vypuštění ruské rakety? „Roskosmos není známý tím, že by transparentně informoval o svých nákladech,“ uvedla německá tisková agentura DW v článku z roku 2018 o nákladech startů raket ruské vesmírné agentury. 

Přelomová dohoda mezi provozovatelem satelitů OneWeb, dceřinou společností Airbusu (OTC: EADSY) Arianespace a poskytovatelem raket Roscosmos nicméně v roce 2015 vnesla trochu světla do stanovování cen ruské kosmické agentury.  Roskosmos a statistika startů 


V kontraktu, který Roskosmos označil za „největší v historii zajišťování startovacích služeb“, si firma OneWeb najala Roskosmos na dodávku 21 raket Sojuz pro vynesení až 700 komunikačních satelitů na oběžnou dráhu za 1 miliardu dolarů (to vychází zhruba 47,6 milionu dolarů na jednu raketu Sojuz).  

Tyto společnosti dále jednaly o vypuštění ještě většího počtu satelitů na třech až jedenácti raketách modelu Proton za 300 až 800 milionů dolarů (což je 72,7 až 100 milionů dolarů za raketu). 

Sečteno a podtrženo. Celkem Roskosmos byl u zrodu u 32 startů pro OneWeb – to je více raket, než kolik jich SpaceX vypustila za celý rok 2021. Tato dohoda s OneWebem zaručovala, že se Roskosmos stane jedním z nejvýznamnějších poskytovatelů nosných raket na světě.  

Navíc by se Roskosmos za diskutované ceny stal pravděpodobně jediným poskytovatelem raketových startů, který by nabízel dostatečně nízké ceny, aby mohl konkurovat SpaceX. Místo toho se Roskosmos stáhnul z mezinárodního trhu, a přenechal tak vedení SpaceX. Pozastavení spolupráce 


Ruská invaze na Ukrajině, která začala minulý měsíc, způsobila tragédii a poškodila pověst Ruska na mezinárodní scéně. Pravděpodobně také odsoudila k zániku ruský vesmírný program.  

2. března, sotva týden, kdy odstartoval konflikt, napsal šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin na Twitteru ultimátum britské vládě (která podle údajů S&P Global Market Intelligence vlastní spolu s indickou společností Bharti Enterprises Ltd. značný podíl ve společnosti OneWeb).  

Roscosmos a Arianespace již vypustili 13 sad družic pro OneWeb, takže sestava byla z 66 % hotová, když se připravovali na 14. start 5. března. Rogozin však požadoval, aby se Velká Británie nejprve zbavila svého podílu ve společnosti OneWeb a zaručila, že družice OneWeb nebudou využívány k vojenským účelům, jinak Rusko odmítne vypustit další sadu družic. 

Rogozin dal Velké Británii dva dny na odpověď. O pouhý den později OneWeb oznámil, že pozastavuje spolupráci s Roskosmosem. Rogozin reagoval prostřednictvím agentury TASS prohlášením, že Roskosmos už za start dostal zaplaceno, za druhé ho dokončovat nebude a za třetí si Roskosmos peníze ponechává, a to včetně družic.   Co bude následovat? 


V podstatě se jedná o porušení smlouvy ze strany Roskosmosu, k němuž se přidalo přivlastnění finančních prostředků OneWebu, což je v obchodních kruzích dvojnásobně nepřípustné.  

OneWeb včera oznámil, že vzhledem k tomu, že Roskosmos nesplnil obchodní podmínky, bude OneWeb tak vypouštět budoucí série družic s úhlavním nepřítelem Roskosmosu: SpaceX. 

OneWeb dosud neoznámil žádné stanovené datum, kdy začne spolupracovat se SpaceX, ale jeho nedávné vyjádření v tiskové zprávě, jasně naznačuje, že se nejedná o dočasnou spolupráci. OneWeb bude se SpaceX spolupracovat i na budoucích startech. Co to znamená pro investory?  


Je obtížné odhadnout, jaký vliv má tato zpráva pro SpaceX. Díky porušení smlouvy ze strany Roskosmosu bude nyní SpaceX vypouštět satelity pro konkurenta a z peněz OneWebu bude hradit náklady na své vlastní rakety.  

Díky tomu budou starty družic Starlink od SpaceX ještě levnější, neboť rakety se znehodnocují a náklady na každý start postupně klesají směrem k ceně paliva potřebného k jeho vypuštění. 

SpaceX nemusí být jedinou firmou, která z toho bude těžit. Ve hře jsou i další hráči jako novozélandská společnost Rocket Lab (NASDAQ: RKLB), letecké a kosmické společnosti, včetně Boeingu (NYSE:BA), Lockheed Martin (NYSE: LMT) a Northrop Grumman (NYSE: NOC), a dokonce i evropská Arianespace, která kromě raket Sojuz a Proton od Roskosmosu používá i vlastní rakety Ariane. 

Veškeré zakázky, o které by se Roskosmos jinak ucházel (v loňském roce Roskosmos uskutečnil 17 startů – třikrát více než Boeing a Lockheed United Launch Alliance), budou nyní nabízeny jeho zahraničním konkurentům. Elon Musk si tak nyní počítá své šťastné hvězdy. A spousta dalších vesmírných společností se k němu postupně přidává.  


Rick Smith  
The Motley Fool  

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05