Search
Close this search box.

Rusko jedná s Venezuelou o dluhové a energetické stabilitě

Místopředseda ruské vlády Alexandr Novak se ve středu v Caracasu setkal s venezuelským ministrem ropného průmyslu a jednali spolu o nestabilitě na trhu s ropou a o stavu nesplacených dluhů Venezuely vůči Rusku.


Novak, který má na starosti také vztahy Moskvy s Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC), přijel v rámci mezivládní komise, která se koná pravidelně, uvedl už dříve Novakův mluvčí.

„Zdůrazňujeme, že je důležité nadále spolupracovat na stabilizaci mezinárodního trhu s energiemi v rámci OPEC+ a sdružení zemí vyvážejících zemní plyn,“  uvedl Novak prostřednictvím překladatele v projevu vysílaném po setkání s venezuelským ministrem ropného průmyslu Tareckem El Aissamim.

„Země těžící ropu a zemní plyn jsou základem naší obchodní a finanční spolupráce, která je navzdory sankcím a tlaku na Rusko a Venezuelu stále odolná,“ dodal Novak.

Moskva jedná s Venezuelou o restrukturalizaci dluhu, uvedla ve středu ruská agentura Interfax s odvoláním na úředníka ruského ministerstva financí. Jednalo se také o možném přijetí ruského platebního systému Mir ve Venezuele, uvedla dále agentura Tass.

Venezuela dluží Číně a Rusku miliardy dolarů z půjček poskytnutých za vlády zesnulého prezidenta Huga Cháveze.

Sankce USA vůči této jihoamerické zemi a akutní hospodářská krize za vlády prezidenta Nicoláse Madura ztěžují splácení půjček, plateb držitelům dluhopisů a dalším věřitelům.

Obě země podepsaly celkem 11 dohod zahrnujících veškeré služby od dodávek léků až po služby v oblasti ropných vrtů, uvedlo v prohlášení venezuelské ministerstvo ropného průmyslu.

Evropa od tohoto měsíce zavedla embargo na nákup ruské ropy a snaží se tak oslabit vojenskou aktivitu Moskvy na Ukrajině. Spojené státy v březnu zavedly vlastní zákaz na ropu z Ruska.

Na Venezuelu se od roku 2019 vztahují americké sankce na obchodování s ropou, ale v listopadu americké ministerstvo financí vydalo společnosti Chevron licenci na rozšíření aktivit ve Venezuele. 


Zdroj: investing.com

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05