Search
Close this search box.

Ropný gigant Saudi Aramco kupuje výrobní divizi společnosti Valvoline za 2,6 miliardy dolarů 

Saudi Aramco v pondělí oznámilo, že se rozhodlo odkoupit za cenu 2,6 miliardy dolarů podnik Valvoline, který již přes století vyrábí motorové oleje, převodové kapaliny, chladící kapaliny a další kvalitní produkty pro automobilový průmysl.  


Saudi Aramco je největším světovým producentem ropy, který denně vytěží 10,5 milionu barelů, což představuje více než 10 % veškerých světových zásob. Zároveň se jedná o nejhodnotnější podnik na světě, který v květnu, kdy ceny ropy začaly prudce stoupat, odsunul Apple na druhou příčku. 

Tento ropný gigant je primárně ve vlastnictví Saúdské Arábie a začal také věnovat větší pozornost tzv. downstreamovým operacím, tedy aktivitám, které se odehrávají na konci dodavatelského řetězce, jako je například rafinerie a distribuce. Proto převzetí divize mazacích olejů od společnosti Valvoline, která loni dosáhla obratu 1,7 miliardy dolarů, zapadá do jejího klíčového obchodního záměru. 

S nabídkou maziv, chladicích kapalin a dalších produktů pro automobilový průmysl značky Valvoline sází Aramco na ropné chemikálie, tedy na produkty vznikající při rafinaci ropy. Před dvěma lety odkoupila za 69 miliard dolarů 70% podíl v Saudi Basic Industries a v lednu získala 30% podíl v polské rafinerii PKN Orlen. 

Společnost Valvoline z Kentucky konečně našla kupce pro svou divizi, kterou se od prosince snaží prodat, a bude nadále provozovat svou maloobchodní jednotku pro údržbu osobních vozidel, která loni dosáhla tržeb ve výši 1,2 miliardy dolarů.  

Čistý finanční výnos ve výši 2,25 miliardy dolarů, který firma Valvoline očekává z této transakce, bude určen na redukci dluhu, zvýšení dividend pro akcionáře a investice do provozu opravárenského úseku. Za zmínku stojí to, že Valvoline provozuje a poskytuje franšízy přibližně 1 700 servisních středisek po celých Spojených státech. 

Pokud jde o majitele ropné skupiny Aramco, všechny zraky budou tento týden směřovat k Saúdské Arábii, neboť světoví producenti ropy z kartelu OPEC+ ve středu rozhodnou, zda navýší produkci ropy, o což americký prezident Joe Biden zažádal během své diplomatické návštěvy z minulého měsíce, při níž se s kontroverzním korunním princem střetl v pěstním kontaktu. 


The Daily Upside  
The Motley Fool  

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Jak by mohla umělá inteligence změnit způsob, jakým kupujete nebo prodáváte svůj další dům

23. 5. 2024

|

2:55

Akcie Live Nation klesají na základě zpráv, že americký ministerstvo spravedlnosti se pokusí o její rozdělení kvůli antimonopolnímu procesu

23. 5. 2024

|

1:23

Sněmovna reprezentantů schválila historický zákon o kryptoměnách. Proč je to „obrovský krok vpřed“.

23. 5. 2024

|

0:29

DuPont je nejnovější průmyslový gigant, který se rozděluje na několik veřejných společností

23. 5. 2024

|

0:07

Akcie Moderny a jiných vakcín rostou, poté co USA a Austrálie hlásí nové případy ptačí chřipky.

22. 5. 2024

|

23:32

Nvidia ohlašuje rozdělení akcií a překračuje očekávání trhu svými tržbami

22. 5. 2024

|

22:32

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00