Search
Close this search box.

Ropný gigant Occidental Petroleum ohlásil další navýšení dividendy 

Ropná skupina nedávno překročila významný bod zlomu, který jí umožní v nadcházejících letech vyplatit svým akcionářům více hotovosti. Occidental Petroleum (OXY -0,85 %) se letos konečně vrátila na své původní místo, a to především díky rostoucím cenám ropy.  


Ve druhém čtvrtletí vygenerovala rekordních 4,2 miliardy dolarů volného peněžního toku. To jí dovolilo splatit část dluhu a začít navracet finanční prostředky svým akcionářům.  

Společnost plánuje, že v příštích letech rozdělí mezi své investory významnou sumu hotovosti prostřednictvím zpětného odkupu akcií a rapidně rostoucí dividendy. To z ní učiní atraktivnější volbu pro investory zaměřené na dividendové tituly. 


Splácení dluhů a odkup akcií  

Occidental Petroleum po akvizici firmy Anadarko Petroleum v roce 2019 usilovně pracuje na redukci svých dluhů. Prodala tak svá aktiva, snížila výplatu dividend a pozastavila odkup akcií, aby mohla vyčlenit více peněz na pokrytí dluhu. Firma si stanovila cíl splatit v letošním roce pohledávky ve výši 5 miliard dolarů. 

Tento cíl již překonala a ve druhém kvartále splatila více než 8 miliard dolarů. To umožnilo společnosti Occidental začít odvádět akcionářům více peněz nad rámec své bídné čtvrtletní dividendy ve výši 0,01 USD na akcii. Investorům zvýšila dividendu o 1 200 %, čímž došlo k navýšení dividendy na 0,13 dolaru na akcii každé čtvrtletí, a zahájila zpětný odkup akcií v hodnotě 3 miliard dolarů. 

Generální ředitelka Vicki Hollubová nastínila plánované kroky v oblasti kapitálové návratnosti, které jsou teprve na začátku. Dodala, že mezi krátkodobé priority společnosti patří dokončení současného schválení zpětného odkupu akcií, tj. ve druhém kvartále Occidental odkoupila akcie v hodnotě 1,1 miliardy dolarů, a další její ambicí je snížení celkového zadlužení do konce roku na minimum.  


Postupné navyšování dividendy 

Hollubová objasnila plány společnosti ohledně růstu dividend. Konstatovala, že budoucí navýšení dividend bude postupné a přiměřené. Upozornila však, že nelze již očekávat obnovení výši dividendy na předchozím maximu. Vzhledem k velkému rozdílu mezi současnou čtvrtletní výnosností ve výši 0,13 USD na akcii a předchozím maximem ve výši 0,79 USD tak stále zbývá dostatek prostoru k dalšímu růstu.  

Occidental Petroleum se domnívá, že by v následujícím roce mohla akcionářům vyplatit až 4 dolary na akcii prostřednictvím dividend a zpětného odkupu. Pokud ceny ropy budou i nadále stoupat, mohla by vykázat vyšší hodnotu. Aby však mohla akcionářům vyplatit dividendu nad úrovní 4 USD na akcii, musela by začít vykupovat prioritní akcie vlastněné společností Berkshire Hathaway (BRK.A -0,87 %).  

Berkshire investovala 10 miliard dolarů do prioritních akcií Occidental, aby jí pomohla s financováním akvizice společnosti Anadarko Petroleum. Berkshire je také jejím největším akcionářem, který má 20 % podíl ve společnosti Occidental. Podstatná část těchto dodatečných výnosů bude pravděpodobně v nejbližší době zajištěna zpětným odkupem akcií, neboť Occidental Petroleum chce v příštím roce vyplácet dividendu, kterou bude schopna udržet i při ceně ropy kolem 40 USD.  


Akcionáři se mají na co těšit  

Letošní navýšení dividend je teprve na počátku. Ropný gigant sice nepředpokládá, že by se dividendová sazba vrátila na svůj dosavadní vrchol, přesto však doufá, že bude schopen investorům postupně zvyšovat dividendy, přičemž jeho kapacita pro výplatu dividend poroste s tím, jak bude snižovat zadlužení.  


Matthew DiLallo  
The Motley Fool 

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00