Přestože v předešlých měsících došlo k omezení těžby ropy, její cena na světovém trhu začátkem tohoto týdne klesla. Za zlevněním stojí zejména nižší poptávka ze strany Indie a Číny. Dovoz ropy do Číny se v červenci meziměsíčně propadl téměř o pětinu, indická spotřeba klesla o 6,5 procenta. Ve zbytku roku se očekává další omezování těžby černého zlata.
Ceny ropy začátkem tohoto týdne na světových trzích klesla o více než jedno procento. Barel ropy typu Brent se nyní obchoduje pod 85 dolary, ropa WTI zlevnila na 81 dolarů.
Přestože ropa zlevnila, je stále nejdražší od letošního dubna, kdy se její cena přiblížila 88 dolarům za barel.
Současný cenový pokles jde na vrub zejména špatným zprávám z ekonomik dvou nejlidnatějších zemí světa. Čínský dovoz ropy se v červenci meziměsíčně snížil o 18,8 procenta, v případě Indie jde o 6,5procentní pokles.
Zatímco meziročně byl dovoz ropy do Číny stále asi o 17 procent vyšší, indická spotřeba meziročně o 1,5 procenta klesla.
Ropa nyní zlevňuje i přesto, že v uplynulých měsících došlo k postupnému omezování těžby u hlavních ropných velmocí.
Pokles poptávky tak převážil nad efektem snižující se nabídky ropy na světovém trhu. Ve zbytku letošního roku přitom bude docházet k dalším omezením těžby.
Saúdská Arábie se nechala slyšet, že umožní prodloužení snížení těžby o jeden milion barelů denně až do konce září. Rovněž Rusko oznámilo, že omezí vývoz ropy až o 300 tisíc barelů denně, a to rovněž do konce září.
Ropný kartel OPEC, respektive skupina zemí OPEC+ bude zřejmě omezení těžby prosazovat i v roce 2024 s cílem udržet cenu ropy na současných relativně vysokých úrovních.
Zdroj: Grover, El Dahan – Reuters