Cena ropy počátkem týdne na globálních trzích klesala. Dolů ji poslala horší než očekávaná data o vývoji hrubého domácího produktu Číny za druhý letošní kvartál. Ke zlevňování černého zlata přispělo také obnovení libyjské produkce. V srpnu bychom však mohli být svědky opětovného růstu ceny ropy, a to díky Indii.
Ropa na globálních trzích pokračovala začátkem tohoto týdne ve zlevňování. Zatímco ještě v uplynulém týdnu se barel ropy Brent obchodoval za bezmála 82 dolarů, nyní se jeho cena dostala pod 79 dolarů. Na vině je především vývoj čínského hrubého domácího produktu. Ten se ve druhém čtvrtletí mezikvartálně zvýšil jen o 0,8 procenta, přičemž ještě v prvních třech měsících tohoto roku se mezičtvrletní růst dostal nad dvě procenta.
Ke zlevnění ropy přispělo také obnovení těžby v Libyi, a to na dvou ze tří velkých těžebních polích, jejichž kapacita činí kolem 370 tisíc barelů denně. Naproti tomu export ruské ropy by měl v následujících týdnech klesnout o 100 až 200 tisíc barelů denně, což bude tlačit na růst ceny černého zlata na trhu.
Globální poptávka po ropě bude podle odhadu expertů silněji růst ve zbytku roku, kdy ji nad vodou bude držet především Indie. Indickou poptávku po ropě bude živit především poptávka po benzínu, zatímco poptávka po naftě se má ještě nějakou dobu držet na relativně slabé úrovni. Vývoj ceny ropy ve zbytku letošního roku je pak těžké odhadnout. Na jedné straně se dá očekávat slábnoucí poptávka v souvislosti s postupným ukončováním motoristické sezóny na severní polokouli, naopak ropný kartel OPEC bude mít zájem držet cenu vysoko, a to prostřednictvím dohod o těžebních kvótách.
Tan, Verma – Reuters