Search
Close this search box.

Ropa a zemní plyn: Býk versus medvěd?

Ruská vojenská invaze proti Ukrajině může udržet ceny ropy po určitou dobu volatilní. Ačkoli se očekává, že poptávka po ropě zůstane v následujících letech silná, éra expanze pro ropné společnosti je možná u konce. Sázka na volatilitu cen ropy není zrovna tou nejlepší investiční strategií. 


Ropa je označována jako černé zlato, které ropným společnostem v posledních dekádách vygenerovalo miliardové zisky. Ceny ropy se lehce pohybují nad 95 dolary za barel a investoři se zamýšlejí nad tím, zda jsou ropné a plynárenské firmy opět připraveny generovat obdobné zisky.  

Mnohem důležitější otázka je však ta, co by to znamenalo pro akcie těchto společností? ETF Energy Select Sector SPDR (NYSEMKT: XLE), ETF zahrnující přední akcie ropných a plynárenských společností, vzrostl za rok již o zhruba 40 %. Vyšší ceny tu ještě nějakou dobu zůstanou  


Býčí pohled: Posledních několik let trh s ropou a zemním plynem zažíval krušná období. Ceny ropy se totiž dvakrát propadly (v roce 2014 a 2020), což vyvolalo ničivou vlnu bankrotů v celém ropné sektoru. Vzhledem k tomu, že průmysl má tuto negativní zkušenost stále v živé paměti, přistupuje nyní opatrněji, kdy jsou ceny ropy vyšší.  

Místo toho, aby ropné a plynárenské společnosti reinvestovaly peněžní toky, které produkují při vyšších cenách ropy, do dalších vrtů, vracejí většinu těchto neočekávaných příjmů investorům prostřednictvím zpětného odkupu akcií a dividend.  

Tento trend má pro akcie dvojí přínos. Za prvé, investorům přináší hmatatelný výnos. Zároveň pravděpodobně udrží pod kontrolou dodávky, což by mělo podpořit vyšší ceny ropy. Vzhledem k nedávným krokům Ruska vůči Ukrajině čelí trh s ropou vysokému geopolitickému napětí. Navíc je Rusko významným producentem ropy a zemního plynu, a mohlo by to mít velké důsledky pro energetické trhy.  

Například Německo již zastavilo schvalování plynovodu Nord Stream 2, který by měl přepravovat zemní plyn z Ruska do Německa, v důsledku ruských zásahů na Ukrajině. Pokud více zemí se rozhodne podniknout politické kroky proti ruskému energetickému průmyslu, mohlo by to vyvolat další tlak na celosvětové dodávky ropy a plynu, a ještě více zvýšit ceny.    

Na základě této dynamiky se zdá být reálné, že ceny ropy a zemního plynu zůstanou nadále po určitou dobu na vysoké úrovni. I pokud američtí těžaři urychlí své vrtné programy (což si jejich investoři nepřejí), bude trvat měsíce, než se nová těžba dostane do plného provozu.  

V USA zatím chybí potrubní a exportní infrastruktura, která by umožnila přepravu dalších dodávek na světové trhy. Z tohoto důvodu se zdá, že ropné a plynárenské firmy budou v nadcházejících měsících generovat příliv hotovosti, což by mělo jejich akciím dodat palivo k dalšímu růstu.  Dlouhodobý výhled pro ropu není zrovna lákavý 


Medvědí pohled: Ceny akcií ropných a plynárenských společností jsou ovlivňovány různými faktory, z nichž hlavním je cena ropy. Ceny ropy bývají volatilní a nepředvídatelné. Některé faktory činí akcie ropných a plynárenských společností v současné době neatraktivními.  

Aby bylo jasno, poptávka po ropě a plynu nezmizí jen tak ze dne na den, jak tvrdí někteří příznivci obnovitelných zdrojů energie. Americký úřad EIA předpokládá, že i když se do roku 2050 sníží procentuální podíl ropy a zemního plynu v celosvětovém energetickém mixu, jejich absolutní spotřeba bude nadále stoupat.  

Navzdory tomuto pozitivnímu výhledu nemusí ropné a plynárenské podniky zaznamenávat tak silný růst jako tomu bylo v minulosti. Rostoucí využívání obnovitelných zdrojů energie omezí růst spotřeby ropy. A to je pravděpodobně příčinou vlažného postoje investorů k akciím ropných a plynárenských společností.  

Cena ropy West Texas Intermediate (WTI) se aktuálně pohybuje kolem 95 dolarů za barel, a může směřovat je jedním směrem – dolů. I kdyby ceny kvůli geopolitické nejistotě na chvíli zůstaly na současné úrovni (nebo dočasně vzrostly), pravděpodobně se normalizují buď po vyřešení těchto konfliktů, nebo až ostatní ropné země zvýší těžbu.  Vyplatí se nyní nakupovat akcie ropných a plynárenských společností? 


Roky nedostatečných investic do projektů průzkumu a těžby znamenají, že se těžbu ropy nepodaří rychle obnovit tak, aby pokryla rostoucí poptávku. To sice může pomoci udržet ceny ropy po určitou dobu. Ceny, avšak nakonec určitě klesnou ze současných vysokých úrovní. Nikdo nedokáže s jistotou říci, kdy k tomu tak dojde. Může to být za několik dní nebo až za několik let.  

Pokud chcete investovat do akcií ropných společností, které generují relativně solidní peněžní toky bez ohledu na ceny ropy, jako je například Enbridge nebo Enterprise Products Partners, teď je právě ta vhodná doba. Pokud však chcete těžit z krátkodobé volatility cen ropy, mohli byste být překvapeni, když se ceny nebudou vyvíjet podle vašich očekávání. 


Khandelwal, DiLallo  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05