Search
Close this search box.

Rivian má za sebou veleúspěšný debut na burze. Automobilka z Amazonu předčila očekávání

Automobilka Rivian vstoupila ve středu na burzu. Její IPO bylo dlouhou dobu očekáváno. A šlo skutečně o velkolepý a veleúspěšný burzovní debut, o čemž svědčilo navýšení upisovací ceny akcií několik dní před primární veřejnou nabídkou.


Ještě v pátek 5. listopadu se očekávaná upisovací cena akcií výrobce elektromobilů Rivian pohybovala v rozmezí 57 až 62 dolarů za kus. O čtyři dny později však došlo k navýšení na 72 až 74 dolarů. Rivian nakonec na burzu vstoupil za cenu 78 dolarů za jedinou akcii. V takovém případě by to znamenalo tržní ocenění společnosti na necelých 80 miliard dolarů.

Jenže ani to nebyla cena, kterou by pro akcie Rivianu bylo možné při jeho burzovním debutu považovat za adekvátní. Bezprostředně po zahájení obchodování ve středu 10. listopadu se hodnota akcií vydala strmě stoupat. Zastavila se až těsně pod hranicí 120 dolarů a v dalších hodinách se pohybovala kolem rovné stovky. Komu se tedy podařilo akcii Rivianu získat za ceny blízko 80 dolarů a prodat ji v nejvyšším bodě její tržní ceny, vydělal neuvěřitelných skoro 50 procent. I cena 100 dolarů garantovala zhodnocení převyšující 30 procent.

A je dost dobře možné, že z dlouhodobého hlediska se cena akcií Rivianu na stech dolarů nezastaví. Jeho výkonný ředitel R.J. Scaringe totiž oznámil, že do konce této dekády by automobilka měla na trh dodávat milion elektromobilů ročně. Její aktuální kapacita činí 150 tisíc vozů, do dvou let by se měla zvýšit na 200 tisíc.

Rivian je navíc majetkově propojen s Amazonem a další automobilkou, Ford. Společnost druhého nejbohatšího člověka planety vlastní v Rivianu 20 procent akcií, Ford pak něco málo přes pět procent. Rivian už také získal potřebná povolení pro prodej svých vozidel, zpočátku je však bude dodávat zejména Amazonu, který si už objednal 100 tisíc elektrických SUV.


Klayman, Lienert, Reuters
Cellini Linecker, Investor´s Business Daily
Zainab Hussain, Klayman, Reuters


Jak začít obchodovat na platformě MetaTrader 5?

Zaregistrujte se ZDARMA na nadcházející webinář naučte se obchodovat pomocí nástroje MetaTrader 5. Více informací se dozvíte na webináři!Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00