Search
Close this search box.

Richard Branson odstartoval éru komerčních letů do vesmíru

Britský miliardář Richard Branson má za sebou úspěšný let na samou hranici vesmíru. Raketoplán VSS Unity Bransonovy společnosti Virgin Galactic v neděli úspěšně odstartoval z Nového Mexika a po hodině a půl bez problémů přistál zpět na kosmodromu Spaceport America.


Richard Branson ukázal, že lety do vesmíru už nebudou jen výsadou cvičených astronautů, které vybere vládní agentura na základě přísných požadavků, ale že se ke hvězdám bude moci vydat skutečně každý, kdo disponuje potřebnou sumou peněz.

Britský miliardář a zakladatel společnosti Virgin Galactic zúročil 17 let příprav a stal se prvním člověkem, který zrealizoval soukromý let do vesmíru. Stalo se tak v neděli 11. července. O devět dní dříve, než něco podobného podstoupí nejbohatší člověk planety a majitel Amazonu Jeff Bezos. Bezos však pro svůj let nevyužije raketoplán, nýbrž raketu New Shepard zkonstruovanou společností Blue Origin, která patří do jeho byznysového impéria.

Dá se očekávat, že úspěšná mise Richarda Bransona bude náležitě oceněna také investory. Už když Branson oznámil, že se na palubě VSS Unity vydá na samu hranici atmosféry, akcie Virgin Galactic vyletěly během jediného dne o více než dvacet procent. Přestože den poté si investoři vybrali zisky a cena akcií opět zamířila dolů, Virgin Galactic má za sebou veleúspěšné období.

Její akcie za posledních 12 měsíců posílily o více než 170 procent. O 44 procent překonaly předcovidovou úroveň a od začátku letošního roku zpevnily o 112 procent. A jen za poslední měsíc se jejich hodnota zvýšila o třetinu. Richard Branson navíc plánuje, že na běžný komerční provoz přejde už během příštího roku a cena letenek by mohla klesnout z aktuálních 250 tisíc dolarů na „pouhých“ 40 tisíc.


Gorman, Reuters
Hart, Forbes

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00