Search
Close this search box.

Řetězec rychlého občerstvení Chipotle jako účinná investiční zbraň proti inflaci?  

Firmy produkující spotřební zboží jsou v letošní výsledkové sezóně v centru pozornosti zejména kvůli rostoucí inflaci a omezování spotřebitelských výdajů. Investoři již začínají pociťovat následky těchto negativních ekonomických faktorů, a to i u velkých spotřebních řetězců, jako je například Walmart (WMT 2,50 %) 


Chipotle Mexican Grill (CMG 1,91 %) se však právě vymyká všem odhadům. I navzdory rostoucí inflaci a snižování osobních výdajů ze strany spotřebitelů dosáhl řetězec Chipotle ve druhém kvartále zdravého růstu, a to díky své konkurenční výhodě.  

Zatímco ostatní podniky se spálily, Chipotle servíruje investorům výtečné hospodářské výsledky. V následujících odstavcích se dozvíte důvody, proč byste zrovna tento populární řetězec s rychlým občerstvením měli zahrnout do vašeho portfolia. 


Inteligentní cenová politika 

Vzhledem k aktuální červnové inflaci ve výši 9,1 % jsou podniky působící v oblasti spotřebního průmyslu zasaženy na všech frontách. Za prvé, těmto podnikům rostou náklady na provoz. Především pro řetězec rychlého občerstvení jako je Chipotle to znamená vyšší náklady na avokádo, mléčné výrobky a kuřecí maso.  

Obdobné podnikatelské subjekty se setkávají s tím, že spotřebitelé utrácejí méně. Koneckonců, pokud ceny potravin prudce stoupají, zákazníci si raději připraví oběd doma. Aby se vypořádala s rostoucími vstupními náklady, využívá Chipotle svou hlavní konkurenční výhodu, tj. dobrou reputaci své značky. 

Společnost pomalu zvedá ceny svých produktů, čímž kompenzuje rostoucí náklady. I přes tento nárůst cen firma nezaznamenala stagnaci poptávky. Ve skutečnosti srovnatelné tržby restaurací ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostly o 10 %. Díky tomuto cenovému nárůstu se Chipotle podařilo zvýšit ziskovost marži.  

Ve druhém kvartále vzrostla provozní marže společnosti v jednotlivých pobočkách meziročně o 70 bazických bodů na 25,2 %, čímž se celková provozní marže zvýšila z 13 % v předchozím roce na 15,3 % ve druhém čtvrtletí roku 2022. Čistý zisk společnosti se tak ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšil o 38 % na 260 milionů dolarů.  

Kromě toho vidí Chipotle větší prostor pro zvyšování cen, aby si udržel zdravé zisky. I přesto, že Chipotle již několik kvartálů uplatňuje svou cenovou politiku, je jeho značka natolik silná, že může nadále zvyšovat ceny, aniž by se stal obětí klesající poptávky.    

Existuje zde ještě jeden důvod, proč se společnosti Chipotle v tomto čtvrtletí dařilo. Kromě dobré značky Chipotle a loajálních zákazníků firma zjistila, že její zákazníci jsou především jedinci s vyššími příjmy.  

Generální ředitel Brian Niccol rovněž poznamenal, že zatímco poptávka ze strany nízkopříjmových zákazníků začala klesat, četnost nákupů u zákazníků s vyššími příjmy se ve druhém čtvrtletí zvýšila.  


Efektivní digitální kampaně  

Přestože hlavní devizou druhého čtvrtletí společnosti Chipotle byla její odolnost v inflačním prostředí, učinila také pokroky v oblasti digitálních kampaní. Tržby v rámci online prodeje tvořily ve druhém čtvrtletí 39 % výnosů z prodaného jídla a nápojů, a zároveň má Chipotle nyní 29 milionů členů, kteří využívají jeho digitální systém odměn.  

Dokonce ani největší řetězce, jako je Starbucks (SBUX 2,06 %), nemají takový rozsah. V posledním fiskálním čtvrtletí končícím 3. dubna vykázal 26,7 milionu aktivních členů využívajících systém odměňování. Chipotle také pokračuje v rozšiřování služeb Chipotlanes, což jsou výdejní okénka, která jsou k dispozici v rámci elektronických objednávek.    

Digitální tržby se nemusí jevit tak důležité, nicméně mají dlouhodobý vliv na ziskovost a výkonnost. Objednávání přes mobil pomáhá nejen zvýšit tržby u nových poboček a zpříjemnit tak proces objednávek pro koncového uživatele, ale také přispívá ke zlepšení obchodní marže podniku. 


Přiměřená valuace a dlouhodobý potenciál  

Akcie za poslední rok klesly o 27 %, čímž se valuace společnosti snížila na historický průměr přibližně 46násobku volného peněžního toku. V uplynulé dekádě se akcie Chipotle obchodovaly převážně v rozmezí 40-55násobku volného peněžního toku, tudíž se dnes jeví jako přiměřeně ohodnocené. 

Cenová převaha jí umožnila prosperovat i v tomto nejistém období a nic nenasvědčuje tomu, že by se tento trend měl zpomalit. To by mohlo přispět ke krátkodobému rozkvětu a umožnit další investice do dlouhodobých faktorů zvyšujících hodnotu podniku.  

Chipotle se celkem jeví jako atraktivní investice jak v krátkodobém, tak v dlouhodobém horizontu, což je v této prekérní ekonomické situaci velmi žádoucí. 


Jamie Louko  
The Motley Fool  

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05