Search
Close this search box.

Průmyslové ceny v Česku téměř přestaly růst, zemědělská produkce zlevnila

Ceny zemědělských výrobců se v červenci meziměsíčně snížily o 3,6 procenta. Ceny v průmyslu se za stejné období zvýšily jen o 0,3 procenta. Přestože průmyslové i zemědělské zboží meziročně zdražilo o desítky procent, dynamika růstu cen se výrazně zpomalila. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.


„Přestože z meziročního pohledu se ceny výrobců výrazně zvýšily, tempu zdražování dochází dech. Jedná se o pozitivní zprávu, která předznamenává, že boj s inflací začíná být účinný,“ napsal na Twitter hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček.

Právě v průmyslu došlo k výraznému zpomalení meziměsíční dynamiky růstu cen. Zatímco ještě v květnu se ceny meziměsíčně zvýšily o téměř dvě procenta, v červnu to bylo už jen 1,4 a v červenci zmíněných 0,3 procenta. U zemědělských produktů je pokles ještě markantnější, a navíc v červenci došlo k meziměsíční deflaci.

Průmyslové a zemědělské ceny jsou přitom velmi důležité pro vývoj inflace spotřebitelské. Dá se proto očekávat, že vývoj spotřebitelských cen bude v dalších měsících pokračovat v nastoleném trendu, tedy ve zpomalování meziměsíční inflace. Rizikem ovšem je, že pokles cen v zemědělství je jen sezonní záležitostí, která na podzim a v zimě vyprchá.

Varováním by také mělo být meziměsíční zvýšení cen energií, které v červenci vzrostly o bezmála 4 procenta, přičemž v červnu mírně klesaly. S příchodem topné sezóny se dá totiž očekávat, že růst cen zejména elektřiny a plynu opět zrychlí. Obzvláště pokud bude panovat nadprůměrně chladné počasí.


-red-

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00