Češi za druhý kvartál letošního vydělávali v průměru 40 086 korun hrubého měsíčně. Průměrná mzda v Česku se meziročně navýšila o 4,4 procenta. Po zohlednění inflace kupní síla klesla o 9,8 procenta. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.
V absolutním vyjádření se průměrná mzda ve druhém kvartále zvýšila meziročně o 1 696 korun. Oproti předchozímu čtvrtletí se průměrná mzda v Česku nominálně zvýšila o 1,3 procenta, uvedli statistici.
Nicméně kupní sílu Čechů drtí inflace. Spotřebitelské ceny se od dubna do června meziročně zvýšily o 15,8 procenta, což znamená, že reálná mzda se téměř o desetinu meziročně propadla.
Jde o největší pokles kupní síly mezd českých domácností od roku 1993, tedy od vzniku samostatné České republiky.
Nejvýrazněji rostly mzdy v ubytování, stravování a pohostinství (11,3 %). Dvouciferný růst mezd se týkal dále pracovníků v informačních technologiích (11 %) a administrativní činnosti (10,3 %). Ve zdravotnictví a sociální péči se výdělky nominálně propadly o téměř 21 %.
„Čísla o vývoji mezd jsou však rozkolísaná, ve 2. čtvrtletí to je patrné zejména na dynamice mezd ve zdravotnictví, která meziročně propadla o 20 %, kdy byly vyplaceny mimořádné covidové odměny,“ vysvětlil na Twitteru hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská si všímá, jak se kvůli poklesu reálných mezd Češi vrací zpět v čase.
„Už třetí pokles reálných mezd, tentokrát o výrazných 9,8 procenta, vrací naši reálnou kupní sílu o tři roky zpět,“ napsala rovněž na sociální síť. Podle ní to sice bolí, ale zdaleka ještě nejde o katastrofu.
-red-