Search
Close this search box.

Proč všichni mluví o akciích DatChatu?

Společnost DatChat, která vyvíjí aplikaci pro zasílání zpráv orientovanou na ochranu osobních údajů, vstoupila 12. srpna na burzu, a jeho akcie se obchodovaly za 4,15 dolarů za akcii.    


Akcie DatChatu se první den ponořily pod cenu její IPO. Během následujících dvou měsíců se však ceny akcií více než čtyřnásobně zvýšily na více než 15 dolarů za akcii. Díky tomu tak DatChat dosáhl tržní kapitalizace ve výši 259 milionů dolarů.


Nyní se pojďme podívat na to, proč zrovna DatChat přitahuje tolik pozornosti: 


Pár tisíc uživatelů, ale žádné příjmy 

Aplikace pro zasílání zpráv a soukromá sociální síť umožňuje uživatelům upravovat nebo mazat zprávy, které již odeslali. Uživatelé mohou zároveň skrýt šifrované zprávy a nastavit automatické vymazávání zpráv. 

Platforma DatChat také umožňuje kompletní vymazání konverzačních vláken, navíc platforma používá i ochranný systém k blokování snímků obrazovky. DatChat je kompatibilní s operačním systémem iOS od Applu a lze jej integrovat s iMessage pro soukromé konverzace. 

Zmíněné funkce mohou znít slibně, ale DatChat měl ke konci srpna pouze 22 572 aktivních uživatelů, z nichž 16 620 používalo zařízení s operačním systémem Android. Od svého založení v roce 2014 nedokázala společnost vygenerovat žádný příjem, a to i přesto, že má již existující uživatelskou základnu. 

Může se zdát celkem zvláštní, že se DatChat začal veřejně obchodovat, ale za poslední čtvrtletí vykázal ztrátu ve výši 996 771 dolarů, a zároveň vyžadoval dodatečný kapitál, aby mohl tak fungovat v rámci svého podnikání a obchodního plánu. 

Tento “obchodní plán” zahrnuje vývoj dalších prvků, které DatChat hodlá zpeněžit. Službu pro zasílání krátkých zpráv s podporou blockchainu plánuje spustit jako doplňkovou službu předplatného pro koncové uživatele. 

DatChat nabízel i další formu předplatného, která umožňuje svým předplatitelům každý měsíc odeslat omezený počet soukromých videí, ale tento plán zatím nepřinesl žádné významné příjmy. 


Hodnota DatChatu nemůže být vyšší než 250 milionů dolarů

Jedním z důvodů, proč DatChat je nadhodnocen je to, že jeho uživatelská základna je velmi malá. Na trhu už existují větší platformy, jako je Telegram nebo Signal, které obsluhují více 550 milionů uživatelů. 

Dalším takovým dominantním hráčem na poli anonymních textových zpráv je sociální síť Snapchat, kterou denně používá více než 293 milionů uživatelů. 

DatChat získal velkou pozornosti tím, že při svém IPO 22 krát zmínil pojem blockchain, ale ve skutečnosti jeho platforma zatím není blockchainem poháněna. Ale i kdyby DatChat byl nyní poháněn technologií blockchain, nebyl by první na světě. 

Několik dalších společností se o zavedení blockchainu již pokoušelo, včetně společností Dust, eChat a Sense Chat, ale nepodařilo se jim komplexně zakomponovat tuto technologii.  

Z těchto důvodů lze pochybovat o tom, že by DatChat skutečně dosáhl tržní kapitalizace přes 250 milionů dolarů. Mezitím ani nepřišel na to, jak by mohl monetizovat svojí uživatelskou základnu. 


Proč se tedy tolik mluví o akciích DatChatu? 

Akcie DatChatu jsou velmi nadhodnocené, ale jsou poháněny třemi hlavními katalyzátory. Šušká se o tom, že nedávné soudní spory Facebooku a následné slyšení Senátu by mohlo DatChatu přivést potenciální investory.     

Za druhé, ambice DatChatu zprovoznit aplikaci pro zasílání zpráv s kombinací blockchainu vyvolávají určité vzrušení mezi spekulativními investory, kteří se zajímají o akcie související s kryptoměnou a blockchainem.   

Nakonec, třetím katalyzátorem je tweet Willa Meada (bývalý manažer hedgeových fondů), který má na Twitteru více než čtvrt milionů sledujících, kde na začátku října tweetnul příspěvek o tom, že DatChat je ideálním kandidátem na shortování. 


DatChat je spekulativní akcie 

Pokud by platforma DatChat měla skutečně velký potenciál růstu, pravděpodobně by přitahoval investice od soukromých subjektů a mohl by inovovat svou platformu jako soukromý start-up, nebo by mohl dostat nabídku SPAC (akviziční fúze od jiné společnosti). 

Ale nic z toho se nestalo, a jedinou reálnou motivací DatChatu, proč náhle předčasně vstoupil na burzu, je jeho ubývající peněžní tok. 

Jeho akcie za poslední dva měsíce sice raketově vyletěly, ale záhadou zůstává to, jak si DatChat dokáže udržet tyto zisky, pokud nedokáže generovat příjmy s několika tisíci uživateli.   

Jak obchodovat s akciemi?

Zaregistrujte se ZDARMA na nadcházející webinář JAK OBCHODOVAT S AKCIEMI. Více informací se dozvíte na webináři!Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05