Search
Close this search box.

Proč se Meta Platforms v červnu propadly až o 16,7 %?  

Gigant sociálních médií upozorňuje, že ho čekají těžké časy. Podle údajů agentury S&P Global Market Intelligence vyplývá, že se akcie společnosti Meta Platforms (META -0,76 %) v červnu propadly o 16,7 %. Bude pokles i nadále pokračovat?  


Titán sociálních médií, který vlastní Facebook, Instagram a WhatsApp, v letošním roce omezuje nábor nových zaměstnanců a pravděpodobně se na něm podepsaly i hromadné výprodeje akcií technologických společností, které se odehrály minulý měsíc. Akcie společnosti se v letošním roce propadly o více než 50 %, což představuje jeden z nejhorších propadů v celé historii podniku. 


Omezení náboru nových zaměstnanců 

Meta Platforms tento měsíc nepřinesla žádné oficiální zprávy, ale vzhledem k tomu, že se jedná o jednu z nejcennějších společností na světě, objevila se řada dalších novinek, které stojí za to prozkoumat. 30. června agentura Reuters informovala, že generální ředitel Mark Zuckerberg oznámil zaměstnancům, že společnost v letošním roce omezí nábor nových zaměstnanců

To je stále elegantnější řešení než propouštění, kterým nyní prochází spousta technologických společností, tudíž by to akcionáře Meta Platforms nemělo nějak výrazně znepokojovat, přesto však akcie po této události výrazně klesly. Zuckerberg a vedoucí pracovníci redukují nábor zaměstnanců, neboť jsou svědky toho, co prohlašují za jeden z nejhorších obchodních propadů v historii společnosti. 


Konkurence, TikTok a ekonomický pokles 

Vzhledem k tomu, že Facebook i Instagram generují tržby z prodeje digitálního reklamního prostoru, hospodářský pokles pravděpodobně zhorší jejich hospodářské výsledky, tj. nižší výdaje spotřebitelů znamenají nižší výdaje na reklamu.  

To se již může promítnout ve finančních výsledcích společnosti Meta. V minulém kvartále vzrostly tržby meziročně pouze o 7 %, což je jeden z nejpomalejších nárůstu v historii, a v příštích několika kvartálech by mohly být výsledky ještě horší. 

Vypořádává se také s novými změnami v rámci ochrany osobních údajů v systému iOS od Applu, které výrazně omezily schopnost společnosti Meta efektivně cílit reklamu. Investoři se zřejmě obávají TikToku, obří sociální sítě, která před několika lety prorazila v Číně, a v průběhu následující dekády by mohla ohrozit Instagram.   


Vhodná doba k nákupu?  

Meta Platforms se letos propadla o tolik, že se nyní obchoduje s tržní kapitalizací ve výši 450 miliard dolarů. S volným peněžním tokem ve výši 40 miliard dolarů vygenerovaným za posledních 12 měsíců se akcie obchodují za velmi nízký násobek ceny k volnému peněžnímu toku (P/FCF).  

Přestože existují určité krátkodobé obavy, může být nyní vhodná doba pro nákup, pokud firmě dlouhodobě fandíte.  


Brett Schafer 
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00