Search
Close this search box.

Proč Pinterest, Match Group a Vimeo v lednu výrazně klesly?

Technologické aplikace se v lednu potýkaly s obavami ze zvýšení sazeb, ale zpomalující se růst tržeb byl rovněž faktorem.  


Podle údajů společnosti S&P Global Market Intelligence klesly v lednu akcie společností Pinterest (NYSE:PINS), Match Group (NASDAQ:MTCH) a Vimeo (NASDAQ:VMEO) o 18,7 %, 14,8 % a 18,4 %. 

Všechny tři akciové tituly jsou softwarové aplikace zaměřené na spotřebitele – Pinterest v oblasti sociálních médií, Match v oblasti seznamovacích aplikací a Vimeo v oblasti streamovaného videa.  

Jedinou společností, která v lednu zveřejnila finanční údaje, byla společnost Vimeo, která určité ukazatele zveřejňuje každý měsíc. Je proto pravděpodobné, že lednové poklesy souvisely spíše s obavami celého trhu z inflace a vývoje úrokových sazeb. Propady a zpomalení růstu 

V lednu zveřejnil americký statistický úřad údaje o prosincové inflaci, která oproti předchozímu roku dosáhla 7 %, což je nejvyšší hodnota od roku 1982. V lednu na trh pronikly obavy z inflace, které přiměly mnoho investorů k výprodeji růstových akcií, včetně těchto tří. Vyšší inflace snižuje hodnotu budoucích zisků, což je důvod, proč byly růstové technologické akcie tak tvrdě zasaženy. 

Tyto tři akcie nejsou zdaleka tak drahé jako některé jiné softwarové akcie, které se v lednu také silně prodávaly. Přesto nejsou zrovna levné. Pinterest se obchoduje za zhruba 60násobek zisku, Match Group za 120násobek zisku a Vimeo není ziskové, ale obchoduje se za rozumný 6násobek tržeb. Ačkoli to možná nebylo spravedlivé, tyto akcie se nevyhnuly poklesu na trhu technologických akcií.  

Kromě obav z vyšších úrokových sazeb však může být příčinou těchto poklesů i něco jiného. Pokud spotřebitelé platí vyšší ceny za nezbytné věci, jako jsou potraviny, energie a bydlení, zbývá jim méně peněz na další statky. Totéž platí pro podniky, které nemusí být schopny investovat tolik do reklam na platformě Pinterest nebo nemusí platit za předplatné u Vimea.  

Za zmínku stojí, že prosincová měsíční čísla společnosti Vimeo, která byla oznámena v lednu, ukázala zpomalení růstu. Předběžné prosincové tržby vzrostly o 23 %, což představuje zpomalení oproti listopadovému růstu o 27 % a velké zpomalení oproti prosincovému růstu o 57 % v předchozím roce v průběhu pandemie. Žádná esa v rukávu  

Kromě zpomalení růstu u Vimea oznámil Pinterest 3. února zisk za čtvrtý kvartál. Zatímco tržby vzrostly o 20 %, marže se snížily a počet měsíčně aktivních uživatelů klesl o 6 %. Je to zřejmě tím, že Pinterest byl v době pandemie, kdy většina lidí trčeli doma a hledali nápady na domácí výzdobu a domácí aktivity, v čemž Pinterest vyniká.  

Minulý týden, 1. února, reportovalo zprávu také společnost Match a její výsledky rovněž nesplnily očekávání v oblasti příjmů i zisku. Ironií je, že Match Group může z ustupující pandemie těžit, neboť je předním světovým poskytovatelem seznamovacích aplikací, avšak ve čtvrtém čtvrtletí jí situaci zkomplikoval omikron. 

Vzhledem k tomu, že akcie Match klesla o 38 % oproti svým historickým maximům a Pinterest a Vimeo spadly o více než 72 % oproti svým maximům, je možná ten správný čas začít se o tyto akcie zajímat. I když jsou však aktuálně tyto akcie po těžkém lednu nyní cenově výhodnější, žádná z nich se nezdá být „vysloveně“ levná.  

Match je již lídrem v oblasti online seznamování s velkým mezinárodním zastoupením, a tak není jasné, jak velký růst ho skutečně čeká. Pokles návštěvnosti u Pinterestu je velmi znepokojivý a možná naznačuje, že společnost již vyčerpala většinu svého adresovatelného trhu. 

Po propadu o 77 % to vypadá, že jsou akcie Vimea extrémně levně, ale vzhledem ke zpomalujícímu se růstu tržeb a pokračujícím provozním ztrátám je to s rostoucími sazbami stále riskantní sázka.  

Ačkoli za těmito akciemi jsou poslední dobou poklesy, nemusí to nutně znamenat, že je ve hře i významný potenciální růst. Rok 2022 bude buď ve prospěch hodnotových akcií, které se obchodují za mnohem nižší ocenění, nebo růstových akcií, které mohou skutečně udržet nebo dokonce zrychlit tempo svého růstu. Bohužel se ukazuje, že žádná z těchto tří akcií nemají letos esa v rukávu. 


Billy Duberstein  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Jak by mohla umělá inteligence změnit způsob, jakým kupujete nebo prodáváte svůj další dům

23. 5. 2024

|

2:55

Akcie Live Nation klesají na základě zpráv, že americký ministerstvo spravedlnosti se pokusí o její rozdělení kvůli antimonopolnímu procesu

23. 5. 2024

|

1:23

Sněmovna reprezentantů schválila historický zákon o kryptoměnách. Proč je to „obrovský krok vpřed“.

23. 5. 2024

|

0:29

DuPont je nejnovější průmyslový gigant, který se rozděluje na několik veřejných společností

23. 5. 2024

|

0:07

Akcie Moderny a jiných vakcín rostou, poté co USA a Austrálie hlásí nové případy ptačí chřipky.

22. 5. 2024

|

23:32

Nvidia ohlašuje rozdělení akcií a překračuje očekávání trhu svými tržbami

22. 5. 2024

|

22:32

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00