Search
Close this search box.

Proč najednou všichni mluví o Facebooku?

Facebook se v posledních týdnech objevoval na předních mediálních titulcích, a není divu. V polovině září deník The Wall Street Journal začal publikovat sérii investigativních článků s názvem “The Facebook Files”, které kritizovaly obchodní praktiky Facebooku. 


Tyto zprávy se časově shodovaly s náhlým oznámením, že technologický ředitel Facebooku Mike Schroepfer, který funkci vykonával 13 let, odstupuje příští rok. Po Schropferova odchodu nastoupí pravděpodobně Andrew Bosworth, který v současné době vede oddělení informačních technologií. 

Bosworthovo jmenování vyvolalo ještě více otazníků, poté co se záhadně objevily interní výroky z roku 2016. V těchto výrocích Bosworth prohlásil, že Facebook by měl stále spojovat lidi, a to přesto, že přitom někdo zemře během teroristického útoku koordinovaném našimi nástroji. 

Počátkem října Frances Haugenová, bývalá vědkyně a produktová manažerka Facebooku, odhalila během interview s 60 Minutes, že ona sama poskytla interní informace a dokumenty deníku The Wall Street Journal.    

Tyto zprávy vyvolaly nové slyšení podvýboru Senátu, které začalo 30. září případ vyšetřovat a vyzvalo k 5. října Haugenovou k soudnímu svědectví. 

Navíc se k tomu 4. října samotný Facebook a jeho přidružené služby jako Instagram, WhatsApp a Oculus odpojili na více než šest hodin, což byl dosud nejhorší výpadek v historii Facebooku.  

Tato vlna špatných zpráv a zároveň masivní výprodeje technologických akcií způsobily to, že se akcie Facebooku za poslední měsíc propadly až o 12 %. Budou však některé z těchto kontroverzí skutečně omezovat dlouhodobý růst Facebooku? Nebo pouze vytvořily další nákupní příležitost pro investory, kteří stále věří vizi Facebooku?   


Klíčové poznámky z dokumentu “The Facebook Files” 

The Wall Street Journal tvrdí, že Facebook používá systém “XCheck”, který chrání miliony svých VIP uživatelů od svých běžných pravidel a zásad, a přitom zavírá oči nad toxicitou Instagramu ovlivňující dospívající mladé dívky, zároveň tak kvůli tomu změnil i svůj algoritmus. 

Cílem této změny bylo hlavně zvýšit míru zapojení uživatelů a přimět je k tomu, aby se více zapojovali do napjatých diskuzí. Ve zprávě se rovněž uvádí, že se Facebooku nepodařilo zakročit proti příspěvkům obsahující ilegální aktivity, a to ani poté, co je objevili zaměstnanci Facebooku. 

Během rozhovoru v relaci 60 Minutes Haugen prohlásila, že kdykoli byl Facebook konfrontován se střetem zájmů mezi tím, co je dobré pro veřejnost a tím, co je dobré pro Facebook, Facebook opakovaně hájil své vlastní zájmy, jako je jak vydělat více peněz. 


Nekončící soudní spory

Interní dokument “The Facebook Files” a slyšení Senátu samy o sobě růst Facebooku pravděpodobně nevykolejí. Federální obchodní komise (FTC) v prosinci loňského roku společnost Facebook zažalovala a tvrdila, že jeho akvizice Instagramu a WhatsAppu byly protikonkurenční. 

Tato žaloba byla v červnu zamítnuta, ale FTC podala v srpnu pozměněnou žalobu, která tlačí Facebook k tomu, aby odprodal Instagram a WhatsApp. Facebook požádal na začátku října soud o zamítnutí nové žaloby, ale kontroverzní dokument “The Facebook Files” by mohl tak naklonit úspěch ve prospěch FTC.    

Paralelně by Apple mohl získat větší podporu k jeho nedávné aktualizaci ochrany osobních údajů pro iOS, které uživatelům umožňuje odhlásit se z funkcí sledování dat a to pro všechny aplikace. V minulém čtvrtletí Facebook varoval, že aktualizace iOS od Applu pravděpodobně ovlivní jeho růst a tržby. 

Analytici však očekávají, že příjmy Facebooku letos vzrostou o 39 %, ale v příštím roce to bude zhruba o 20 %, protože se Facebook bude pravděpodobně stále potýkat se soudními a regulačními spory. 


Přečká Facebook blížící se bouři? 

Facebook je momentálně ovlivněn a zasažen vlnou negativních titulků, ale investoři by si měli pamatovat, že v minulosti dokázal Facebook tyto skandály přežít, a to včetně závažných skandálů jako je Cambridge Analytica (týkající se genocidy v Myanmaru) a útoku na americký Kapitol. 

I přes tyto eskapády Facebook stále roste a zhruba 3,51 miliard lidí používá denně jeho aplikace jako je Messenger, WhatsApp nebo Instagram. I kdyby FTC dokázala úspěšně rozdělit Facebook na několik menších společností, jeho akcionáři by pravděpodobně obdrželi nově vydané akcie Instagramu a WhatsAppu, což by ve finále mohlo generovat mnohem větší zisky, než je samotná obchodní činnost Facebooku.     

Facebook bude pravděpodobně nadále růst a expandovat. Nedávné kontroverze jeho růst nijak razantně nebrzdí, a to zejména na zahraničních trzích, které se netrápí příběhem dokumentu “The Facebook Files”. 

Pokud vaše morálka a principy se příčí s obchodními praktikami Facebooku, jednoduše akcie nekupujte. Na druhou stranu, pokud se domníváte, že Facebook přežije soudní spory a bude i nadále vynášet, neměl by tento akciový titul chybět ve vašem portfoliu. 

Zvažujete investici do rekreačních bytů?

Zaregistrujte se ZDARMA na nadcházející webinář INVESTICE DO REKREAČNÍCH BYTŮ V TÁLE. Více informací se dozvíte na webináři!Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Jak by mohla umělá inteligence změnit způsob, jakým kupujete nebo prodáváte svůj další dům

23. 5. 2024

|

2:55

Akcie Live Nation klesají na základě zpráv, že americký ministerstvo spravedlnosti se pokusí o její rozdělení kvůli antimonopolnímu procesu

23. 5. 2024

|

1:23

Sněmovna reprezentantů schválila historický zákon o kryptoměnách. Proč je to „obrovský krok vpřed“.

23. 5. 2024

|

0:29

DuPont je nejnovější průmyslový gigant, který se rozděluje na několik veřejných společností

23. 5. 2024

|

0:07

Akcie Moderny a jiných vakcín rostou, poté co USA a Austrálie hlásí nové případy ptačí chřipky.

22. 5. 2024

|

23:32

Nvidia ohlašuje rozdělení akcií a překračuje očekávání trhu svými tržbami

22. 5. 2024

|

22:32

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00