Search
Close this search box.

Proč jsou období propadů na akciovém trhu dobrou zprávou pro dlouhodobé investory?

Pokud jde o investování, měli byste se vždy snažit dodržovat své dlouhodobé cíle. V průběhu let se investoři bezpochyby budou potýkat s tržními propady, což je přirozený cyklus finančních trhů, a nikdo není od něj osvobozen. Avšak by vás tento fakt neměl odrazit od investování.  


To je důvod, proč propady na trzích nemusí být nutně špatné, a mohou být dokonce prospěšné pro dlouhodobé investory.  Nakoupit, když se trhy nacházejí na dně  

V březnu minulého roku se akciový trh propadl v důsledku pandemie. Nejistota v průběhu pandemie způsobila to, že většina lidí propadla panice, a začali tak vyprodávat své akcie, aby se tak připravili na nejhorší scénář. Pro dlouhodobé investory představoval tento pokles akciového trhu ideální nákupní příležitostí.  

Například společnost Wayfair. 20. března roku 2020 klesla její cena akcií na zhruba 27 dolarů, tedy téměř o 2 dolary níže, než byla cena v průběhu IPO (2014). Během následujícího roku se akcie Wayfair vzpamatovaly a 19. března roku 2021 dosáhla cena akcií kolem 335 dolarů, tedy o více než 1 200 % nárůst.  

Pokud byste 20. března roku 2020 nakoupili 100 akcií Wayfair za 2 724 dolarů, a drželi byste je do 19. března roku 2021, vaše investice by dnes měla hodnotu přibližně 33 536 dolarů. A zatímco úspěch společnosti Wayfair byl spíše výjimkou než normou, bylo mnoho společností, které během pandemie podávaly impozantní výkony.  

K tomu, aby se investorům naskytly tyto lukrativní nákupní příležitosti, nejsou zapotřebí žádné mimořádné okolnosti (jako je globální pandemie). Samozřejmě se tyto příležitosti neobjevují frekventovaně, ale jednou za čas se objeví.  Hotovost je důležitou součástí vašeho portfolia  

Ačkoliv by se nemělo jednat o velkou sumu, hotovost by měla být součástí vašeho portfolia aktiv, a může vám pomoci dosáhnout finančních cílů. Hotovost je jedna z největších ochran proti nestabilním trhům. Recese a krachy jsou součástí cyklu finančních trhů a historicky byly nevyhnutelné.  

Problém však nastává, když mají lidé veškeré své bohatství vázané na aktiva, jakou jsou právě akcie, což zvyšuje náchylnost vůči takovým událostem. Hotovost v náročných obdobích fungují jako pojistka a rezerva, ale na druhou stranu ji lze využít k nákupním příležitostem, kdy se trh nachází na dně.  

Váš nouzový fond by měl pokrýt životní náklady alespoň v horizontu tří až šesti měsíců, a zejména by měl být určen jen pro případy nouzových situací. Hlavně byste z něho neměli vytahovat peníze na investování, k tomu vám bohatě poslouží hotovost ve vašem portfoliu.  Nestresujte se zbytečně nad tím, že se ceny akcií každodenně mění 

Pokud jste dlouhodobý investor, měli byste se zaměřit pouze na čas. Ceny akcií obvykle kolísají, a to z různých důvodů. A navíc pokud investujete do podniku a věříte jeho principům či vidíte jeho dlouhodobý potenciál, neměli byste nutně panikařit, když cena jeho akcie klesne. Naopak je to výhoda, jelikož můžete nakoupit více akcií za zlevněnou cenu.  


Stefon Walters  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00