Do roku 2030 by mohlo na světě existovat až 24 digitálních měn podporovaných centrálními bankami (CBDC). Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Banky pro mezinárodní platby (BIS). Většina těchto měn v digitální podobě se bude používat v maloobchodním prostoru. Některé centrální banky jsou ale připraveny nastavovat pravidla také pro velkoobchodní využití CBDC.
„Podpora a rozvoj mezinárodních plateb budou hlavními hnacími motory pro spouštění digitálních měn centrálních bank,“ uvádí autoři zprávy vydané Bankou pro mezinárodní platby na základě aktuálního průzkumu. Do konce této dekády by pak CBDC mělo zavést více než dvacet centrálních bank po celém světě.
Není přitom patrná tendence, kterých zemí by se spouštění CBDC mělo převážně týkat. Do digitálních variant národních měn se pustí jak rozvinuté, tak rozvíjející se ekonomiky, tak země, které bychom mohli označit za nízkopříjmové.
Řada centrálních bank už na některé z fází spouštění CBDC pracuje.
Podle agentury Reuters například Národní banka Švýcarska zahájí v dohledné době pilotní projekt pro velkoobchodní CBDC. Evropská centrální banka by mohla spustit pilotní projekt digitálního eura v roce 2028.
Pilotní projekty CBDC v současné době probíhají například v Číně, kde je digitální jüan přístupný více než čtvrt miliardě lidí. Indie a Brazílie pak chtějí své digitální národní měny spustit už v příštím roce.
Zdroj: Strohecker – Reuters