Search
Close this search box.

Překoná Bitcoin hranici 100 000 dolarů v roce 2022?

V roce 2021 hodnota Bitcoinu téměř zdvojnásobila, a do nového roku zbývá necelý měsíc. Byla to divoká jízda. Po prudkém nárůstu v loňském roce se cena Bitcoinu zlevnila o polovinu, a následně na podzim letošního roku atakovala nová historická maxima. Hranici 100 000 dolarů pravděpodobně letos nepřekročí, ale následující rok už to může být jiný příběh.  


Ale vzhledem k tomu, že je tu mezi námi další nová varianta koronaviru omikron, která přivádí finanční trhy opět do chaosu, a zároveň tak zpomaluje růst Bitcoinu, je tudíž velmi nepravděpodobné, aby se letos hodnota Bitcoinu vyšvihla na magickou hranici ve výši 100 000 dolarů. 

Všichni ale už víme, že ceny u kryptoměn jsou velmi volatilní, a je zcela normální, že jejich ceny jsou občas nahoře, a občas dole. Nebylo by vůbec překvapením, že by hodnota Bitcoinu mohla v následující roce dosáhnout této hranice. Pojďme nyní zjistit, proč je to možné.  Tři důvody, které podpoří růst Bitcoinu  

Bitcoin se od svého uvedení v roce 2009 těší statusu prvního kryptoměnového lídra, tedy šest let před spuštěním druhé největší kryptoměny Ethereum. S tržní kapitalizací přesahující hodnotu 1 bilionu dolarů je Bitcoin vysoce ceněnou kryptoměnou, a to jak mezi individuálními, tak i institucionálními investory.  

A jelikož se jedná o druh vzácného zdroje (v současné době bylo vytěženo téměř 18,9 milionů tokenů, a celkový počet bitcoinů bude limitován na 21 milionů tokenů), je možné, že by hodnota Bitcoinu stoupla kvůli rostoucí poptávce. Zde jsou tři hlavní důvody, díky kterým by se hodnota Bitcoinu mohla v příštím roce vyšplhat na 100 000 dolarů:  

Prvním důvodem je to, že většina lidí považuje Bitcoin za uchovatele hodnoty, pokud tedy přetrvává inflace. Druhým důvodem je adopce a šíření Bitcoinu ve společnosti, zejména mezi institucionálními investory a suverénními státy. A následně třetím důvodem je přijetí bitcoinové sítě jako řešení pro decentralizované financování (DeFi).     Bitcoin jako lepší alternativa k ukládání hotovosti?  

Vzhledem k tomu, že ceny statků a služeb v roce 2021 prudce vzrostly kvůli přetrvávajícím účinkům pandemie, předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell nazval tuto inflaci „přechodnou” událostí. Na základě toho lidé usoudili, že by se situace mohla zlepšit. 

A jelikož dodavatelské řetězce nejsou v plném provozu, a tzv. „přechodná” inflace je brána na lehkou váhu, protože už se jedná o druhý rok, kdy se míra inflace stále nesnižuje.    

Inflace narušuje kupní sílu peněz a jedním z důvodů, proč mnoho investorů začali akceptovat Bitcoin jako legitimní třídu aktiv, je jeho schopnost udržet krok (nebo dokonce předstihnout) míru inflace. Oproti fiat měnám jako je americký dolar je množství bitcoinů omezen, kdežto fiat měny se mohou tisknout neomezeně. 

Pokud by v roce 2022 přetrvávaly obavy z inflace, více investorů by začali vyhledávat Bitcoin jako alternativu k hotovosti, a na základě této zvýšené poptávky by se hodnota Bitcoinu mohla potenciálně vyhoupnout k cílové hranici 100 000 dolarů.  Přijetí Bitcoinu mezi velkými investory  

Atraktivita Bitcoinu přitahuje pozornost velkých institucionálních investorů, kteří se postupně zapojují do světa kryptoměn. Například banka Silvergate Capital provozuje burzu zvanou SEN, která umožňuje platby v digitálních měnách, a to v nepřetržitém provozu (24/7), což je pro investory a obchodníky klíčovou funkcí, neboť je trh vždy dostupný. 

Kromě velkých investorů se středoamerická republika Salvador nedávno stala první zemí, která přijala Bitcoin jako zákonné platidlo. Dá se očekávat, že další země z Latinské Ameriky budou následovat jeho kroky.  

S dostatečnou podporou a zájmem si osvojit Bitcoin u institucionálních investorů, by mohla podnítit zájem u menších retailových investorů. Není tedy divu, že hrstka velkých společností již nahrazuje hotovost za bitcoiny.  Aktualizace ekosystému Taproot 

V listopadu letošního roku prošla blockchainová síť první velkou aktualizací. Upgrade, známý pod pojmem Taproot, je aktualizace zaměřená na životaschopnější řešení každodenních služeb a aplikací fungující na bázi DeFi (online platby, půjčky atd.) Jedná se o oblast, kde se nyní Bitcoin potýká s problémy, jelikož jeho dosavadní funkce znesnadnily použití pro každodenní transakce.  

Trvalo roky, než byla poslední aktualizace Bitcoinu (známá jako SegWit) přijata mezi těžaři a dalšími držiteli této kryptoměny. Přesto si Taproot získal obrovskou podporu mezi uživateli a investory, a zároveň postupná aktualizace by mohla přilákat vývojáře, kteří zvažují budovat nové finanční služby a produkty za použití kryptoměn.  Vyplatí se v roce 2022 investovat do Bitcoinu?  

Ať se jedná o investování do samotného Bitcoinu nebo jiných kryptoměn, není to pro každého. Predikce, že by hodnota Bitcoinu mohla v roce 2022 dosáhnout hodnoty 100 000 dolarů je velmi lákavá, avšak to neznamená, že byste měli vložit do Bitcoinu všechny vaše finanční prostředky. Pokud se ale rozhodnete investovat do volatilních aktiv jako jsou právě kryptoměny, investujte raději menší procento z vašeho celkového jmění.   


Nicholas Rossolillo  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00