Search
Close this search box.

Pražská burza v uplynulém týdnu mírně posílila. Nejvíce zpevnily akcie Pilulky

Obchodování na pražské burze se v uplynulém týdnu neslo v typicky letním duchu. Mírná aktivita nakonec přinesla posílení o 1,2 procenta, přestože hlavní index burzy PX v pátek o 0,77 procenta oslabil.


Za vítěze týdne lze označit akcie internetové lékárny Pilulka.cz, které zpevnily o pět procent na hodnotu 1050 korun. Hlavní příčinou tak silného růstu bylo zveřejnění výsledků za druhé čtvrtletí, respektive první letošní pololetí. Akcie na výsledky zareagovaly devítiprocentním posílením. V dalších dnech pak došlo k vybírání zisků.

Naopak poraženým jsou jednoznačně akcie výrobce antivirových programů Avast, které skončily v pátek o 4,8 procenta slabší než v pondělí. Zde lze pokles jejich hodnoty vysvětlit faktem, že od čtvrtka se akcie obchodují bez nároku na dividendu. Vedle Avastu v uplynulém týdnu oslabily také akcie Colt CZ, Moneta Money Bank nebo TMR.

Poklidně se v uplynulém týdnu obchodovalo také s českou korunou. Přestože Evropská centrální banka ve čtvrtek rozhodla o zvýšení úrokových sazeb, a tím pádem snížila úrokový diferenciál mezi Českou republikou a eurozónou, na kursu koruny vůči euru se to příliš neprojevilo. Euro se obchodovalo kolem úrovně 24,50 koruny.

Koruna rovněž mírně získávala vůči americkému dolaru. V několika posledních týdnech se dolar obchodoval za více než 24 korun, ve čtvrtek se na nějakou dobu však kurs koruny k dolaru dostal pod 24 korun za dolar. Posilování koruny vůči dolaru pomáhá tlumit tuzemské inflační tlaky zejména skrze dovoz ropy, která se na globálních trzích obchoduje hlavně v dolarech.


-red-

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00