Search
Close this search box.

Posilující dávky očkování proti koronaviru přinesou farmaceutickým firmám miliardové zisky

Desítky miliard dolarů na tržbách a miliardy dolarů na ziscích. To je dosavadní bilance farmaceutických společností, které vyvinuly a dodaly na trh účinnou a zároveň bezpečnou vakcínu proti koronaviru. Schválení podání posilující (zpravidla třetí) dávky může sektoru přihrát další miliardy.


Administrativa Joea Bidena v srpnu oznámila plány na podávání posilujících dávek vakcíny proti koronaviru, tedy že zahájí přeočkování lidí, kteří už mají za sebou plnou vakcinaci. Zatím jen pro lidi v rizikových skupinách, tedy zejména starší 65 let. Je ovšem pravděpodobné, že se čase budou nechávat přeočkovat i lidé mladší.

To je dobrá zpráva pro farmaceutický byznys. A nejen pro společnosti, které již na trh své vakcíny již dodaly, ale i ty, které tu svou ještě stále vyvíjejí nebo čekají na jejich schválení příslušnými regulátory. Faktem nicméně je, že trh se třetími dávkami si nejspíše rozdělí firmy, které dosud stihly naočkovat ty, kterých by se mělo týkat přeočkování.

Nejvíce se tedy z rozhodnutí o podávání posilujících dávek radují společnosti Pfizer/BioNTech a Moderna. Analytici Wall Street odhadují, že jen v případě Moderny by se mohly tržby v příštím roce zvýšit o 35 procent. U Pfizeru se podobný odhad činí hůře, neboť jeho tržby i zisk plynoucí z prodeje vakcín bude letos skutečně impozantní. Hovoří se ale o sedmi miliardách dolarů coby zisku pouze z posilujících dávek.

U AstraZeneky a Johnson & Johnson stále platí příslib, že vakcíny budou na trh dodávat na neziskovém principu, dokud pandemie koronaviru bude stále trvat. Světová zdravotnická organizace zatím pandemický stav neodvolala.

Příští rok tak bude pro byznys s vakcínami proti koronaviru zřejmě zlomový. Na jedné straně se rozběhne trh s posilujícími dávkami, na straně druhé existuje předpoklad, že se pandemie z mění v epidemie lokálního významu a zájem o vakcíny bude postupně klesat. Farmaceutické společnosti tak před sebou mají zřejmě poslední možnost, jak na očkování proti SARS-CoV-2 co nejvíce vydělat.


Murphy,
AP News

Zvažujete investici do rekreačních bytů?

Zaregistrujte se ZDARMA na nadcházející webinář INVESTICE DO REKREAČNÍCH BYTŮ V TÁLE. Více informací se dozvíte na webináři!Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05