Search
Close this search box.

Plyn na evropském trhu prudce zdražuje. Kvůli odstávce Nord Stream 1 se Blíží absolutnímu rekordu

Cena zemního plynu vzrostla už během pátečního obchodování, a to o necelých sedm procent. Obchodníky totiž překvapila zpráva ze strany Ruska, že na přelomu srpna a září na tři dny odstaví plynovod Nord Stream 1. Důvodem mají být údržbářské práce na potrubí, které surovinu dopravuje z Ruska do Německa po dně Baltského moře.


Během pondělního odpoledne se cena zemního plynu na evropském trhu vyhoupla na 282 eur za megawatthodinu. To bylo téměř o 35 eur více v porovnání s pátečním závěrem. Plyn pokračoval ve zdražování v reakci na oznámení ruského energetického gigantu Gazprom o odstávce plynovodu Nord Stream 1, k níž dojde od 31. srpna do 2. září.

Opět se totiž objevily obavy, že přerušení dodávek Nord Streamem 1 nebude jen na tři dny, ale že může trvat déle. Nebo dokonce může dojít k trvalému vypnutí důležitého plynovodu, který do Evropské unie přepravuje přibližně třetinu celkového ruského vývozu plynu do sedmadvacítky. Zemní plyn byl na evropském trhu dražší jen v březnu, kdy krátce po zahájení ruské invaze na Ukrajinu jeho cena stoupla nad 300 eur za megawatthodinu.

Cena zemního plynu na evropském trhu už je zhruba na 15násobku dlouhodobého průměru letních měsíců, uvedla agentura Bloomberg. Zároveň s tím také výrazně zdražila elektřina. Například ta, která se vyrábí v Německu, se v pondělí obchodovala poprvé za cenu nad 700 eur za megawatthodinu. Pokud by takové ceny převládaly delší dobu, pak je prakticky jisté, že se evropská ekonomika ocitne v recesi kombinované s ještě vyšší mírou inflace, odhadují experti.


Dezem,
Bloomberg

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00