Potíže s platební schopností u českých firem rostou. Skoro každá společnost má totiž za poslední rok negativní zkušenost s opožděnými platbami. Asi polovina firem je na tom hůře než před propuknutím koronavirové pandemie. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Intrum Czech, provedeného v téměř třech desítkách evropských zemí.
Rostoucí ceny energií a dalších vstupů doléhají na české podnikatele v mnoha případech hůře než propuknutí koronavirové krize. V případě tržeb, efektivity nebo schopnosti zvládat problémy každá druhá tuzemská firma udává, že její kondice je horší než před nástupem koronaviru. Čtvrtina společností je na tom přibližně stejně a zbývající čtvrtina se cítí silnější než během koronavirové krize.
54 procent firem podnikajících v Česku nedokáže vyjít vstříc zaměstnancům v požadavku na zvýšení mzdy. To je podobný podíl jako jinde v Evropě. 56 procent firem nezvládá svým dodavatelům platit včas, devět z deseti dodavatelů bylo za poslední rok požádáno, zda by přijali delší lhůtu splatnosti. Na tento požadavek kývlo skoro 80 procent z nich.
Třetina dotázaných uvedla, že svým dodavatelům platí v pozdějším termínu, než v jakém by splatnost přijali od svých vlastních zákazníků. Naopak 46 procent českých podniků žádá po svých odběratelích, aby jim zaplatili dříve. A to z důvodu, aby se sami chránili před dopadem opožděných plateb.
„Z průzkumu napříč Evropou je zřejmé, že současný makroekonomický vývoj vede ke zhoršování situace podniků v porovnání s obdobím před pandemií, přičemž jsou paralelně atakovány jak ze strany svých odběratelů na prodlužování doby splatnosti svých faktur, tak od svých zaměstnanců tlakem na zvyšování mezd,“ uvedl výkonný ředitel Intrum Czech Karol Jurák. Průzkumu se zúčastnilo více než 11 tisíc společností z 15 odvětví, a to v 29 evropských zemí.
ČTK