Search
Close this search box.

Pinterest učinil kroky, které mění pravidla hry. O jaké změny se jedná? 

Řada investorů označuje Pinterest (PINS -4,99 %) za platformu sociálních médií. Ale Pinterest sám sebe takto neoznačuje. Na webu Pinterest přejděte do centra nápovědy a klikněte na „Co je Pinterest“. Jakmile se tam ocitnete, uvidíte, že se tam uvádí: „Pinterest je nástroj pro vizuální vyhledávání“. 


Uživatelé Pinterestu jednoduše naleznou to, co hledají, a to prohlížením obrázků na platformě. Při brouzdání se jim zobrazují reklamy a Pinterest tímto způsobem generuje příjmy. Pojďme si v nadcházejících odstavcích detailněji rozebrat, jaké změny chystá, a proč by mohl být solidní investicí.   Pinterest a „drobná“ akvizice 

Než se dostaneme k tomu, co se vlastně odehrává, uvedeme si několik souvislostí: Pinterest 2. června oznámil, že za nezveřejněnou částku přebírá obchodní platformu The Yes. Platformu v roce 2018 založila bývalá provozní ředitelka společnosti Stitch Fix Julie Bornsteinová. 

Myšlenka podnikání je založena na tom, že uživatelé vyplní osobní kvíz, aby obdrželi návrhy na oblečení, a platforma se postupně seznamuje s vaším stylem na základě historie vašich nákupů. 

Společnost The Yes v roce 2019 získala 30 milionů dolarů v rámci financování série A, ale Bornsteinová tehdy odmítla zveřejnit hodnotu podniku. Ovšem v době, kdy společnost The Yes získala finanční zdroje, byla její platforma teprve ve fázi konceptu. Pro veřejnost byla oficiálně spuštěna až v květnu roku 2020. V provozu je tedy teprve zhruba dva roky. 

Na konci prvního kvartálu letošního roku měla společnost Pinterest v hotovosti, peněžních ekvivalentech a obchodovatelných cenných papírech 2,68 miliardy dolarů. Vzhledem k tomu, jak je firma The Yes nová, použil Pinterest na její akvizici zřejmě relativně málo ze svých dostupných zdrojů.  

Nákup společnosti The Yes je zásadní vzhledem k tomu, co vedení Pinterestu uvedlo v tiskové zprávě: „Pinterest je nákupní platforma.“ Následně se zmiňuje o vizuálním vyhledávání, ale to je podřízené tomu, že se jedná především o nákupní platformu. Jinými slovy, zdá se, že vedení nenápadně změnilo své smýšlení o podniku. A to by mohlo mít závažné důsledky pro akcionáře.  Pinterest a e-commerce?  

Není žádným tajemstvím, že Pinterest je konstruován odlišně. Zatímco reklamy, které se nám zobrazují při procházení sociálních sítí nebo při streamování videoobsahu, na Pinterestu lidé obvykle brouzdají proto, že něco konkrétního hledají. 

Nejspíš si prohlížejí stránky v domnění, že najdou to, co si chtějí pořídit. Proto pokud se jim zobrazí reklama, je méně pravděpodobné, že bude otravná, a je mnohem větší pravděpodobnost, že bude mít pro inzerenta pozitivní návratnost

Vzhledem k tomu, že vedení společnosti Pinterest lépe informuje inzerenty o těchto aspektech podnikání, monetizace platformy prudce vzrostla. Pro lepší představu, v prvním kvartálu roku 2018 dosáhla společnost celosvětových tržeb na aktivního uživatele (ARPU) ve výši pouhých 0,58 USD. 

Avšak v 1. čtvrtletí roku 2022 dosáhl celosvětového ARPU 1,33 USD – což představuje impozantní čtyřletý nárůst o 129 %, a navíc má zřejmě mnohem větší prostor pro budoucí expanzi. Vedení však při akvizici společnosti The Yes nekladlo důraz na reklamu, ale na její potenciál v oblasti e-commerce.  

Je možné, že se Pinterest jednoduše snaží vylepšit svůj algoritmus pro své zákazníky z řad inzerentů. Nicméně by Pinterest mohl pro investory chystat další trhák. Výsledky, které management zveřejnil ve své tiskové zprávě, opět naznačují, že se jedná o nepřetržitý vývoj, nikoliv jen o zlepšování způsobu, jak dělat stejný byznys jako doposud. Pinterest a budoucí vize  

Jedním z možných směrů vývoje této platformy by mohlo být, že se Pinterest promění v univerzální nákupní platformu. Vzpomeňte si, jak online portály umožňují cestovatelům procházet hotely, najít nejlepší nabídku a rezervovat si vše na jedné platformě.  

To by mohla být vize Pinterestu v rámci vizuálního vyhledávání fyzických položek. Pinterest s něčím takovým již experimentoval před akvizicí společnosti The Yes s funkcí nazvanou Your Shop. Je možné, že by v budoucnu mohl maloobchodním prodejcům účtovat poplatek za uskutečněný prodej. 

Akcionáři Pinterestu by měli v nadcházejících čtvrtletích sledovat možné změny a aktualizace. Na obzoru je pravděpodobně řada změn v rámci obchodního modelu a jen čas ukáže, zda to budou změny k lepšímu. 


Jon Quast  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Jak by mohla umělá inteligence změnit způsob, jakým kupujete nebo prodáváte svůj další dům

23. 5. 2024

|

2:55

Akcie Live Nation klesají na základě zpráv, že americký ministerstvo spravedlnosti se pokusí o její rozdělení kvůli antimonopolnímu procesu

23. 5. 2024

|

1:23

Sněmovna reprezentantů schválila historický zákon o kryptoměnách. Proč je to „obrovský krok vpřed“.

23. 5. 2024

|

0:29

DuPont je nejnovější průmyslový gigant, který se rozděluje na několik veřejných společností

23. 5. 2024

|

0:07

Akcie Moderny a jiných vakcín rostou, poté co USA a Austrálie hlásí nové případy ptačí chřipky.

22. 5. 2024

|

23:32

Nvidia ohlašuje rozdělení akcií a překračuje očekávání trhu svými tržbami

22. 5. 2024

|

22:32

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00