Search
Close this search box.

Pilulka na covid? Dobré zprávy pro Merck, horší pro výrobce vakcín

Americká farmaceutická skupina Merck oznámila, že má lék, který dokáže výrazně snížit riziko hospitalizace u pacientů, u nichž se rozvinula nemoc Covid-19. Akcie Mercku vylétly o deset procent.


Farmaceutická skupina Merck představila lék na Covid-19, který prý dokáže snížit riziko hospitalizace nebo úmrtí u covid pozitivních pacientů přibližně o padesát procent. Společnost Merck to uvedla ve své tiskové zprávě koncem minulého týdne. Látka s označením molnupiravir prochází třetí fází testování a první výsledky jsou velmi nadějné.

Akcie společnosti Merck na zprávy zareagovaly prudkým růstem a ještě během pátečního obchodování stačily zpevnit o více než deset procent. Jenže co je pro jednoho dobrou zprávou, může být pro jiného doslova „Jobovou zvěstí“. Jinak řečeno, úspěch na poli vývoje léků proti covidu dopadá negativně na výrobce vakcín proti koronaviru.

A přesně to se stalo v případě americké biotechnologické společnosti Moderna, jejíž akcie během pátku ztratily 15 procent a další pokles nastal i během pondělí. Celková ztráta za posledních pět dní přesáhla 20 procent.

Necelá čtyři procenta upsaly také akcie farmaceutické skupiny Pfizer, nepatrný pokles zaznamenaly také akcie AstraZeneky. V případě Moderny není pokles o více než pětinu příliš překvapivý, neboť vakcíny proti koronaviru jsou momentálně zcela stěžejním byznysem této mladé biotechnologické firmy, zatímco Pfizer nebo AstraZeneca jsou zavedené velké farmaceutické skupiny s pestrým portfoliem léčivých produktů.Escobar, Barron´s.com
Merck, tisková zpráva
Beasley, O´donnell, Reuters


Zvažujete investici do rekreačních bytů?

Zaregistrujte se ZDARMA na nadcházející webinář INVESTICE DO REKREAČNÍCH BYTŮ V TÁLE. Více informací se dozvíte na webináři!Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00