Search
Close this search box.

Pfizer, Moderna, J&J: Chytají na burze druhý dech

Akcie farmaceutických firem, které na trh dodávají vakcíny proti koronaviru prožívají poměrně bouřlivý půlrok. Zatímco ještě během letních měsíců atakovaly svá historická maxima, v posledních týdnech čelily prodejnímu tlaku. Karta se ale nyní možná obrací.


Když americká farmaceutická společnost Merck nedávno ohlásila nadějné výsledky u svého nově vyvíjeného léku pro léčbu nemoci Covid-19, výrobci vakcín proti koronaviru se na akciových burzách ocitli pod prodejním tlakem. Nejvíce oslabila technologická společnost Moderna, jejíž úspěch na vakcíně proti SARS-Cov-2 stojí.

Jenže v posledních dnech se opět blýská na časy a akcie společností, jež na trh dodávají očkovací látky proti koronaviru opět mírně sílí. Moderna od 6. října zhodnotila asi o osm procent, Pfizer za minulý týden přidal skoro pět procent, největší farmaceutická společnost světa (dle tržní kapitalizace) Johnson & Johnson za necelé dva týdny zpevnila o čtyři procenta.

Jedním z důvodů je postupné schvalování posilujících dávek vakcín americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv. Podobné kroky nastaly nebo se dají očekávat také ze strany Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).

Někteří analytici navíc už před měsícem předpovídali, že akcie Pfizeru nebo Moderny mohou zažít v nejbližších týdnech rally. V případě Moderny se dá navíc očekávat, že využije své zkušenosti z vývoje mRNA vakcíny proti koronaviru při vývoji očkovacích látek proti virům jiným. Hovoří se například o chřipce nebo cytomegaloviru. Zkrátka a dobře, výrobci vakcín proti koronaviru zjevně ještě neřekli poslední slovo.


Gatlin, Investor´s.com
Speights, Motley Fool
Debusmann, BBC


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05