Search
Close this search box.

Pět věcí, na které byste neměli zapomenout při finanční přípravě na důchod

Jen několik týdnů před volbami do poslanecké sněmovny se tuzemští politici napříč spektrem přou o to, zda bude v příštích několika dekádách na důchody. Třebaže máte do penze ještě daleko, měli byste si vyjasnit postoj k pěti následujícím otázkám.


Máte dostatečnou garanci, že dostanete důchod? Většina Čechů si v průběhu aktivní kariéry platí důchodové pojištění, z něhož se financují penze současných seniorů. Jenže očekávaný demografický vývoj není příznivý a přinejmenším do poloviny století bude klesat počet lidí, kteří fakticky financují současné důchody. To může znamenat jen dvě věci: průměrný důchod klesne, věk odchodu do důchodu se bude muset neustále vzdalovat.

Dokážete splácet své závazky? Ideální stav je odejít do penze bez dluhů. Už jen proto, že příjem, na který jste byli během své kariéry zvyklí, výrazně klesne. Ve výhodě tedy jsou ti senioři, kteří nemusí splácet žádné dluhy.

Budete si k důchodu přivydělávat? Někteří lidé sice odjedou do penze, ale pokračují v aktivním zapojení do trhu práce. Přivýdělek je jistě vítaným doplňkem k penzi, který může výrazně vylepšit příjmovou situaci seniorů.

Máte realistický plán výdajů? Tato otázka souvisí s tou předchozí. Pokud si vylepšujete příjmovou stránku, měli byste se také ptát, zda nelze zracionalizovat výdaje. Tím můžete opět několik stokorun měsíčně ušetřit do rodinné kasy.

Investujete do správných produktů? Je jistě fajn úvaha ponechat své úspory například na běžných či spořicích účtech v bankách. Peníze zde máte přinejmenším pojištěné, ovšem pojistka se nevtahuje na inflaci. Ta zpravidla motivuje k hledání výnosnějších investic. Jenže pozor, vyšší výnos, zpravidla znamená vyšší riziko. Je proto lepší se držet konzervativních finančních instrumentů.


Wiles,
Yahoo! Finance


Jak sestavit investiční portfolio pro Vaše děti?

Zaregistrujte se ZDARMA na nadcházející webinář INVESTIČNÍ PORTFOLIO PRO VAŠE DĚTI. Naučte své děti investovat!Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05