Search
Close this search box.

Pěstování konopí: Příležitost pro Brazílii

Konopné společnosti dosud mohly své zboží na brazilský trh dodávat jak pro spotřební, tak farmaceutické účely. Nyní se úřady chystají zlegalizovat i samotné pěstování konopí přímo v Brazílii.


Legalizaci pěstování konopí v Brazílii má už v rukou pouze senát a prezident Jair Bolsonaro. Dolní komora brazilského parlamentu mu dala zelenou už na začátku června. Přestože Bolsonaro se k legalizaci konopí staví spíše odmítavě, podle agentury Reuters by nakonec v případě senátního schválení zákon podepsal. Jde totiž o zajímavý byznys pro brazilské farmáře, kteří Bolsonarovi výrazně pomohli před třemi lety získat prezidentský úřad.

Pokud tedy k legalizaci pěstování konopí v Brazílii dojde, bude to pro globální konopný byznys znamenat obrovskou příležitost. Odhaduje se totiž, že v nejlidnatější jihoamerické zemi je řeč o 10 až 13 milionech spotřebitelů. A to jsou jen údaje zjištěné na základě objemu konopí, které se do Brazílie legálně dováží ze zahraničí.

Podle expertů má Brazílie šanci stát se globálním centrem konopného trhu. „Konopí by se zde mohlo pěstovat až na ploše tří milionů kilometrů čtverečních,“ uvedl pro Reuters Sérgio Rocha, šéf agrotechnického startupu Adwa. Brazílie by se tak dostala před Čínu, která je aktuálně největším pěstitelem konopí na světě.

Nejlidnatější jihoamerická země má navíc pro pěstování konopí vhodné klimatické podmínky, což by znamenalo výrazně nižší náklady na jeho produkci. A Brazílie by se tak stala okamžitě vyhledávanou destinací mezi největšími hráči na globálním trhu. Mezi ně patří kanadská společnost Tilray, která se po akvizici společnosti Aphria stala největším producentem konopí měřeno podle tržeb.

Akcie Tilray se aktuálně obchodují asi o 50 procent silnější než na začátku letošního roku a přibližně za dvojnásobek hodnoty než před rokem. Za poslední měsíc jejich cena mírně klesla, ovšem uplynulých pět dní naznačilo možný obrat v trendu a nadechnutí se k dalšímu růstu.


Mano, Reuters

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05