Paříž bude největším městem, které po nedělním referendu zakáže sdílené elektrické koloběžky.

V nedělním referendu se voliči v Paříži s převážnou většinou rozhodli zakázat sdílené elektrické koloběžky po celém městě, podporujíce tak úsilí městských úředníků, kteří byli frustrovaní využíváním veřejného prostoru operátory a nehodami s koloběžkami.
Téměř 90 procent obyvatel, kteří se zúčastnili, hlasovalo proti povolení sdílených koloběžek, podporujíce snahu starostky Anne Hidalgo, která doufala, že se službám podaří ukončit, když ohlásila referendum. Výsledek znamená, že smlouvy s třemi operátory v městě, Lime, Dott a Tier, nebudou obnoveny po vypršení platnosti 1. září. Tyto společnosti v Paříži provozují 15 000 koloběžek.
Účast na referendum, prvního svého druhu, byla téměř 8 procent, tedy asi 103 000 voličů.
Úředníci uvedli, že byli překvapeni rozdílem ve výsledku hlasování, který byl konzistentní v celém městě.
„Koloběžky vyvolávají mnoho obav a napětí, ale takovýto výsledek jsem nečekala,“ řekla Hidalgo na tiskové konferenci pozdě v neděli.
Hlasování z Paříže tak činí největším městem, které vytlačí provozovatele půjčoven koloběžek.

„Výsledek tohoto hlasování bude mít přímý dopad na cestování 400 000 lidí měsíčně, z toho 71% jsou obyvatelé ve věku 18-35 let,“ uvedli operátoři. „Je to krok zpět pro udržitelnou dopravu v Paříži před olympiádou v roce 2024.“
Francouzská vláda naznačila, že má v úmyslu zpřísnit regulaci sdílených koloběžek. Ministr dopravy Clément Beaune před hlasováním představil akční plán, který by stanovil minimální věk uživatele na 14 let a zvýšil pokuty pro ty, kteří jedou ve dvou na koloběžce, z 35 eur ($38) na 135 eur ($147).
Zdroj: Bloomberg.com