Důvěra malých amerických firem v ekonomiku se v květnu nepatrně snížila. Jde o první pokles po čtyřech měsících. Podnikatelé se obávají hlavně zvýšené inflace, vyplývá z průzkumu Národní federace nezávislých podnikatelů (NFIB – National Federation of Independent Business).
Hodnota indexu, kterým NFIB měří důvěru svých členů v ekonomiku se v květnu snížil o 0,2 bodu na 99,6. Pět z deseti indikátorů se zlepšilo, tři zhoršily a dva zůstaly oproti předchozímu měsíci nezměněny. Za největší riziko přitom drobní američtí podnikatelé považují nedostatek pracovní síly a obavy z inflace.
„Pokud by mohli najímat lidi, jejich tržby by rostly a přibližovaly by se na úrovně před koronavirovou pandemií,“ uvedl hlavní ekonom Federace Bill Dunkelberg v doprovodném tiskovém prohlášení k aktuálním údajům. Podle něho jsou podnikatelé kvůli tomu v nejistotě ohledně budoucího vývoje.
Přesto 27 procent z nich plánuje v příštích třech měsících nabírat nové zaměstnance, což je o šest procentních bodů více než v dubnu. Skoro polovina malých podniků uvedla, že má nenaplněné stavy, což je rovněž mírný nárůst oproti dubnu.
Z průzkumu rovněž vyplynulo, že více než dvě pětiny drobných podniků plánuje během příštích měsíců zvýšit ceny svých výrobků nebo služeb. 40 procent řeklo, že už ceny zvedly, což je největší podíl od roku 1986, kdy NFIB zahájila měření.
NFIB
Sully, Reuters