Search
Close this search box.

Optimismus u malých amerických firem slábne. Přesto jsou připraveny nabírat lidi

Důvěra malých amerických firem v ekonomiku se v květnu nepatrně snížila. Jde o první pokles po čtyřech měsících. Podnikatelé se obávají hlavně zvýšené inflace, vyplývá z průzkumu Národní federace nezávislých podnikatelů (NFIB – National Federation of Independent Business).

Hodnota indexu, kterým NFIB měří důvěru svých členů v ekonomiku se v květnu snížil o 0,2 bodu na 99,6. Pět z deseti indikátorů se zlepšilo, tři zhoršily a dva zůstaly oproti předchozímu měsíci nezměněny. Za největší riziko přitom drobní američtí podnikatelé považují nedostatek pracovní síly a obavy z inflace.

„Pokud by mohli najímat lidi, jejich tržby by rostly a přibližovaly by se na úrovně před koronavirovou pandemií,“ uvedl hlavní ekonom Federace Bill Dunkelberg v doprovodném tiskovém prohlášení k aktuálním údajům. Podle něho jsou podnikatelé kvůli tomu v nejistotě ohledně budoucího vývoje.

Přesto 27 procent z nich plánuje v příštích třech měsících nabírat nové zaměstnance, což je o šest procentních bodů více než v dubnu. Skoro polovina malých podniků uvedla, že má nenaplněné stavy, což je rovněž mírný nárůst oproti dubnu.

Z průzkumu rovněž vyplynulo, že více než dvě pětiny drobných podniků plánuje během příštích měsíců zvýšit ceny svých výrobků nebo služeb. 40 procent řeklo, že už ceny zvedly, což je největší podíl od roku 1986, kdy NFIB zahájila měření.


NFIB
Sully, Reuters

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Jak by mohla umělá inteligence změnit způsob, jakým kupujete nebo prodáváte svůj další dům

23. 5. 2024

|

2:55

Akcie Live Nation klesají na základě zpráv, že americký ministerstvo spravedlnosti se pokusí o její rozdělení kvůli antimonopolnímu procesu

23. 5. 2024

|

1:23

Sněmovna reprezentantů schválila historický zákon o kryptoměnách. Proč je to „obrovský krok vpřed“.

23. 5. 2024

|

0:29

DuPont je nejnovější průmyslový gigant, který se rozděluje na několik veřejných společností

23. 5. 2024

|

0:07

Akcie Moderny a jiných vakcín rostou, poté co USA a Austrálie hlásí nové případy ptačí chřipky.

22. 5. 2024

|

23:32

Nvidia ohlašuje rozdělení akcií a překračuje očekávání trhu svými tržbami

22. 5. 2024

|

22:32

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00