Search
Close this search box.

Omikron uštědřil trhům tvrdou ránu. Co lze očekávat?

Zprávy o objevení nové varianty koronaviru přišly symbolicky na černý pátek. Ten se nesl nejen ve znamení výprodeje zboží, ale také téměř všech druhů aktiv v čele s akciemi. Trhy nyní na nějakou dobu ovládne nejistota.


Asijské, evropské i americké akcie utrpěly na konci minulého obchodního týdne největší denní propad za posledních 17 měsíců. Z evropských trhů nejvíce ztratila burza v Madridu, a to pět procent. Frankfurt, Paříž nebo Londýn spadly v rozmezí od 3,6 do 4,7 procenta. Pokles ve Spojených státech byl o něco mírnější, ale to se může v pondělí změnit.

Světové burzy reagovaly na zprávy o tom, že Světová zdravotnická organizace identifikovala novou variantu koronaviru, kterou pojmenovala omikron. Jde již o druhý případ, kdy se nová varianta objevila v Jihoafrické republice. Přestože toho o omikronu zatím příliš nevíme, ukazuje se, že tato varianta je schopna se šířit nesrovnatelně rychleji než dosud převažující varianta delta. Navíc existuje nemalá pravděpodobnost, že účinnost současných vakcín proti omikronu bude asi o 40 procent nižší.

To reálně zvyšuje riziko opětovných lockdownů po celém světě a zpomalení ekonomického oživení, ke kterému v průběhu letošního roku došlo. Proto jsou nyní investoři nervózní a budou nějakou dobu vyčkávat. „Je příliš brzy na to vědět, do jaké míry nová varianta koronaviru zasáhne ekonomiky a trhy. Pátek byl pravděpodobně ovlivněn také zkráceným obchodováním kvůli americkému Dni díkůvzdání. Investoři nechtěli riskovat, že během víkendu přijdou další špatné zprávy,“ uvedl pro portál Marketwatch.com Jonas Goltermann, analytik společnosti Capital Economics.

Podle dalších expertů bude v nejbližších dnech záležet, zda burzovní indexy prolomí psychologické hranice, nebo zda se udrží nad nimi. Pro index S&P 500 je přitom taková hranice na úrovni 4500 bodů, přičemž v pátek uzavřel na hodnotě 4594,62 bodu.

Michael Strobaek, globální investiční ředitel Credit Suisse, je přesvědčen, že současný pokles na burzách může představovat naopak příležitost pro výhodné dokoupení některých titulů. „Riziková aktiva jako akcie sice občas silně oslabí, ale uvidíme, jestli nejde o příležitost nakupovat v konkrétních odvětvích,“ uvedl pro Marketwatch.com.


DeCambre, Marketwatch.com
Carsn, Barron´s.com


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00