Index newyorské burzy Dow Jones Industrial Average ztratil během středečního obchodování 1,34 procenta a psychologická hranice 34 tisíc bodů odolala jen těsně. V podobném duchu se vyvíjely také indexy S&P 500 a technologický Nasdaq.
První výskyt nové varianty koronaviru omikron se objevil ve Spojených státech a na trzích se strhla výprodejní panika. Jenže podle Billa Ackmana, zakladatele hedgeového fondu Pershing Square není k takovému chování důvod. „První data naznačují, že varianta omikron způsobuje mírnější průběh nemoci covid19 a je nakažlivější. Pokud se to potvrdí, není důvod, aby na trzích převládl medvědí sentiment, spíše naopak,“ uvedl Ackman na Twitteru.
Svůj tweet později upřesnil v tom smyslu, že pokud by měl podlehnout „medvědí“ náladě, pak by to bylo spíše na dluhopisovém trhu, kdežto v případě akcií by rozhodně zůstal v „býčím“ sentimentu. To dává smysl, pokud se na věc podíváme v širších souvislostech.
Jestliže varianta omikron je skutečně nakažlivější než dosavadní převládající varianta delta, pak pravděpodobně dojde ke zpřísňování protiepidemických opatření, respektive lidé začnou spontánně omezovat své sociální kontakty. Proti šíření viru se začnou bránit také firmy, které budou rovněž přistupovat k opatřením, která budou znamenat do jisté míry omezení provozu. Jinak řečeno, vzroste riziko, že ekonomické oživení bude zpomalovat.
To pravděpodobně povede k odložení zpřísňování měnové politiky z pozice významných centrálních bank jako americký Fed nebo Evropská centrální banka. V takovém případě neporostou úrokové sazby tak brzy a tak rychle, jak se očekávalo a i výnosy na dluhopisech nebudou tak vysoké, s jakými investoři počítali. Naopak pro akcie je to signál, že na trh bude stále proudit dostatek likvidity, a že nákupní apetit jen tak neopadne. Jediným rizikem je nejistota, která se ale bude zmenšovat s tím, jak se o omikronu budeme dozvídat stále nové informace.
Jing Pan,
MoneyWise