Search
Close this search box.

Odstávka Nord Streamu 1 se protáhne. Opravovaná turbína totiž do Ruska dorazí se zpožděním

Ostře sledovaná plánovaná odstávka plynovodu Nord Stream 1, kterým Rusko dodává do Evropské unie podstatné množství plynu, nejspíše nabere několikadenní zpoždění. Důvodem jsou průtahy s dodáním opravené turbíny, bez níž údajně nelze provoz plynovodu obnovit.


Plynovod Nord Stream 1 prochází plánovanou údržbou, která započala 11. července. Po deseti dnech oprav se měl vrátit zpět ke svému provozu. Jenže už nyní je téměř jisté, že termín 22. července dodržen nebude. Na vině jsou průtahy s dodáním turbíny, která byla na opravě až v Kanadě. Do Ruska by se měla vrátit o nadcházejícím víkendu, nejspíše 24. července.

Podle ruského deníku Kommersant však bude ještě tři až čtyři dny dní trvat, než se podaří turbínu připravit tak, aby bylo možné Nord Stream 1 spustit. Ale ani tak není jisté, zda se dodávky plynu v průběhu příštího týdne obnoví. Již před plánovanou odstávkou totiž dodávky plynu jak přes Nord Stream 1, tak ostatní plynovody z Ruska do Evropy klesaly. Často o polovinu, nebo i více, oproti dlouhodobému průměru.

V Evropské unii tak rostou obavy, že případné prodloužení odstávky Nord Streamu 1 by se mohlo změnit v trvalé. Tím pádem by bylo prakticky jisté, že cena zemního plynu na evropském trhu dále poroste, což by pro řadu unijních států byl těžko řešitelný problém.

Jednotlivé členské státy sedmadvacítky, ale i Unie jako celek se proto snaží hledat dostatečnou náhradu v zemích mimo Evropu. Nejschůdnější variantou je z krátkodobého hlediska zkapalněný zemní plyn, který do Evropy dodávají především Spojené státy americké.

Ani jejich dodávky však ruský plyn nenahradí zcela, a tak je velmi pravděpodobné, že v případě neobnovení provozu Nord Stream 1 bude nutné zavádět určitá opatření, která spotřebu plynu v EU omezí. Jako prvních by se takové krky týkaly firem, které nejsou součástí kritické infrastruktury, jako poslední by případné restrikce pocítily domácnosti a zdravotnická zařízení.


Cushing, Donovan,
Reuers

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00