Search
Close this search box.

Odchodu do důchody pouze s Bitcoinem?

V roce 2021 dokázal Bitcoin překonat výkonnost indexu S&P 500, v uplynulém týdnu se však propadl o 12 %. K 26. října vzrostla jeho hodnota o 106 % ve srovnáním s indexem S&P 500, jehož hodnota vzrostla pouze o 26 %. Bitcoin se zdá jako výhodná investice, ale frekventovaná volatilita z něj činí riskantní aktivum, obzvlášť blížíte-li se k důchodovému věku. 


Pokud se vrátíme o deset let zpátky, výnosy jsou ještě více vzrušující. Kdybyste v roce 2011 investovali do Bitcoinu 1 000 dolarů, dnes byste měli na účtu kolem 23 milionů dolarů. 

Nadbytečná euforie, která poslední dobou panuje kolem kryptoměn ve vás může vzbuzovat otázku, zda by bylo možné odejít do důchodu pouze s investicemi do Bitcoinu? 

I když si Bitcoin možná zaslouží místo ve vašem investičním portfoliu, neměli byste příliš riskovat, pokud se už blížíte do důchodu. 


Bitcoin vs. akciový trh 

V porovnání s akciovým trhem dokázal Bitcoin za posledních deset let generovat ohromující výnosy. Jeho cena se však ve srovnání s akciovým trhem prudce rozhoupala. 

Po překročení hranice 20 000 dolarů na konci roku 2017 ztratil Bitcoin během následujícího roku více než 80 % své hodnoty. V květnu roku 2021 klesla jeho hodnota o 50 %, zejména kvůli zásahům proti kryptoměnám v Číně, a zároveň Elon Musk oznámil, že Tesla nebude přijímat Bitcoin jako platidlo. 

Jako racionální investor nechcete, aby vás krátkodobá volatilita rozptylovala od vašich dlouhodobých investičních cílů. Ale jedním z důvodů, proč je velmi riskantní spoléhat se pouze na Bitcoin, a naivně si myslet, že vám bude financovat důchod je to, že Bitcoin tu existuje relativně krátce (od roku 2009). Teprve v posledních letech se stal mainstreamovou investicí. 

Vzhledem k tomu, že Bitcoin je tu pouze krátce, nemáme mnoho důkazů a statistik, jak by se Bitcoin mohl v budoucnu vyvíjet. Kdežto existují historická data o výkonnosti akciového indexu S&P 500, a lze tvrdit, že byste při 20leté investici do tohoto indexu nepřišli o své peníze.   


Měli byste investovat peníze na důchod do Bitcoinu? 

Stručně řečeno, pokud máte vysokou toleranci k riziku, Bitcoin jako alternativní investice by pro vás mohla mít smysl. Ale preferujete-li poklidný odchod do důchodu, Bitcoin pak není vhodnou volbou. 

Obecně platí, že byste neměli investovat vše do jednoho finančního aktiva, ať už se jedná o kryptoměny, akcie či dluhopisy. Diverzifikované portfolio je tak jedním z ideálních řešení, jak si chránit své portfolio proti neočekávaným výkyvům. Proto je většina indexových fondů vhodnou investiční volbou pro spoření na váš důchod.  

Nebezpečí se skrývá v tom, že pokud vložíte všechny vaše prostředky do vysoce volatilního aktiva, jako je právě Bitcoin, můžete se tak dostat do velké finanční propasti. Navíc život je plný neočekávaných událostí, a nikdy nevíte, kdy můžete například ztratit práci. 

Pokud ale kryptoměnám věříte, a dokáže snášet jejich prudké výkyvy, Bitcoin by vám v budoucnu mohl generovat zajímavé výnosy. Ale i přesto, mějte se na pozoru!  


The Motley Fool


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00