Search
Close this search box.

Ve finančních kruzích se o inflaci často mluví. Centrální banky mají v zájmu navyšovat míru inflace, aby mohly tak udržet nízkou hladinu úrokových sazeb. Na straně druhé, investoři přemýšlejí o tom, jak chránit investice. Situace s pandemií se v některých koutech světa rozvolnila a může to znamenat rychlý nárůst výdajů a pumpování většího objemu peněz do ekonomiky ze strany spotřebitelů. 


Vyšší míra inflace, která by trvala jen krátkodobě, by neměla takové následky, než inflace, pohybující se nad hodnotou 3 % a trvala by delší časové období. Lidé obecně nemají rádi inflaci, jelikož zvyšuje náklady na bydlení, a zároveň investorům znehodnocuje výnosy z investic.  

Naštěstí ekonomické výhledy nejsou až tak ostrašující. Neuškodilo by se proti neočekávaným výkyvům pojistit a efektivně chránit investice je jedna z možností. Níže uvádíme 3 praktické tipy jak chránit investice, které můžete podniknout již dnes:   


I přes nepříznivé počasí, pokračujte v investování do akcií   

Investování do akcií je účinnou obranou proti inflaci. Historická data jasně naznačují, že akcie z dlouhodobého hlediska mají růstový trend a většinou dokážou svou výnosností porazit inflaci. Pokud na akcie nahlížíte krátkozrace, může se vám zdát, že akcie ztrácejí na hodnotě a inflace neustále roste, ale tento pohled je iluzorní.  

Investoři mohou investovat do společností, které se dokážou efektivně adaptovat s trhem a jsou takřka imunní vůči inflaci. Většinou se jedná o podniky, které vyrábějí a poskytují takové produkty a služby, které jsou pro nás nutností,  a mohou si tak dovolit zvyšovat ceny svých služeb. Za toaletní papír, mléko či léky jsme ochotni zaplatit vyšší cenu, na druhou stranu budeme omezovat stravování v restauracích.  

Obecně platí, že podniky, které vyrábějí produkty nezbytné pro náš život, jsou odolné v inflačním prostředí. Naopak firmy, které působí v pohostinství budou mít útlum. 


Přehodnoťte své finanční rezervy

Pokud máte většinu svých úspor na spořícím účtě, podleháte tak riziku. Inflace si neustále ukrojuje hodnotu vašich peněz. Odborníci a finanční experti doporučují to, že pokud stoupá inflace, je lepší peníze zahodit, než je držet.  

Zvážte rezervní fond pro případ nouzových situací. Mějte však na paměti, že inflace je lhostejná krutá, a pokud necháte jen tak ladem ležet své úspory, inflace vám je postupně ohlodá.   


Zbavte se dluhů  

Dluh může být dobrým sluhou a naopak zlým pánem, zejména pokud někomu dlužíte peníze. Na jedné straně jako dlužník můžete splatit dluh penězi, které mají nižší nominální hodnotu, než peníze, které jste si předtím vypůjčili. Na straně druhé, inflace způsobuje nárůst úrokových sazeb, a půjčka se vám může pěkně prodražit.   

Sazby jsou stále relativně nízké, takže nyní je možná načase přezkoumat vaše dluhy a najít alternativy k refinancování nebo konsolidaci vašich úvěrů s pevnou úrokovou sazbou. 


Závěrečné shrnutí  

V nadcházejících měsících můžeme očekávat, že inflace poroste směrem nahoru. Doufejme že to bude pouze dočasné. Pravidelné investice do akcií může být účinným nástrojem, jak chránit investice proti inflaci. Alternativou může být budování rezervního fondu, který však nemá potenciál zhodnocení vašich úspor. Ale dobře poslouží v případě neočekávaných událostí.   


The Motley Fool
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *